Članak

Radnici Feroelektra i dalje gladni: Novalić udovoljava HDZ-u BiH i pušta Staniće da kupuju vrijeme!

Podsjećamo u vrijeme kada su vodili Stanići i Hrvatska ambasada Kantonalni sud u Sarajevu donio je konačnu odluku o raskidu ugovora o privatizaciji sa kompanijom Stanić Invest zbog neispunjavanja uvje

Nekadašnji bh. gigant Feroelektro ponovo je u „državnim“ rukama, s obzirom na sudsku presudu, ali Vlada FBiH još uvijek nije uspjela u potpunosti preuzeti firmu od Stanića, a koje podržava HDZ BiH i ukloniti ih iz ove firme, piše novinska agencija Patria.

20. juna u posjed firme Feroelektro trebala je ući Vlada FBiH i to nakon što je raskinut kupoprodajni ugovor sa firmom "Stanić-Invest", ali je predstavnicima Vlade onemogućeno da prisustvuju Skupštini ovog preduzeća, jer je otkazana zbog nedostatka kvoruma.

Radnici Feroelektra upozoravali su na ovaj scenarij, ali premijera Fadila Novalića (SDA) to nije previše zanimalo, jer njegovi partneri u vlasti HDZ BiH i Dragan Čović upravo su to i htjeli.

Saznajemo da im se uopće ne žuri, dok radnici svakodnevno bezuspješno pokušavaju ući u zgradu Feroelektra, ali kako je ranije upozorio Senad Smajić, predsjednik Sidikata Feroelektra od njih se očekivalo da naprave incident u Ambasadi Hrvatske koja je iznajmila od Stanića dio zgrade, uprkos upozorenjima radnika da se kirija od iznajmljivanja treba uplaćivati Feroelektru, a ne kćerki firmi Stanića.

Podsjećamo u vrijeme kada su vodili pregovore Stanići i Hrvatska ambasada Kantonalni sud u Sarajevu donio je konačnu odluku o raskidu ugovora o privatizaciji sa kompanijom Stanić Invest zbog neispunjavanja uvjeta.

Novi vlasnik 60,6 posto Feroelektra sada će biti bh. entitet Federacija Bosne i Hercegovine. Feroelektro bila je četvrta najjača trgovinska kompanija u bivšoj Jugoslaviji.

- Mi se više nemamo kome obratiti, jer nakon sudske presude znali smo da će advokati Stanićevi izmanipulisati Skupštinu i kupiti dodatno vrijeme – istakao je Smajić.

Inače, kupoprodajnim ugovorom, Stanić se obavezao da će u roku tri godine u kompaniju da investira blizu 12 miliona eura i zaposli još 200 radnika. No, desilo se suprotno.

Broj radnika je sa tadašnjih 167 smanjen na 57, koji gotovo dvije godine nisu primili platu.

Revizijom privatizacije, koja je počela prije četiri godine, ustanovljeno je da je Stanić ispunio svega dva posto ugovorenih obaveza. Također, imovina Feroelektra, koja se procjenjuje na više od 300 miliona eura, protivno zakonu, korištena je kao zalog za dobivanje kredita.

Agencija za privatizaciju protiv Gorana Stanića, grupe osoba u Feroelektru d.d. Sarajevo, Stanić-Investu d.o.o. Kreševo i s njima povezanim društvima, 2014. godine podnijela je krivičnu prijavu posebnom Odjeljenju za organizirani kriminal i korupciju Tužilaštva BiH zbog sumnje o počinjenom djelu organiziranog kriminala, prevare, krivotvorenja službene isprave, zloupotrebe položaja i ovlaštenja.

 

#BiH