Papa Franjo napustio je Sarajevo, nakon što je skoro 12 sati proveo sa vjernicima iz Bosne i Hercegovine, ali i hiljadama hodočasnika koji su u BiH zbog njega došli iz cijelog svijeta u subotu, piše bh. novinska agencija Patria.
Najveći katolički vjerski poglavar poslao je jasne poruke mira iz Sarajeva, zaželio je da rata više nikada i nigdje ne bude, te je napomenuo da je važno da se poruke mira šalju iz grada i zemlje u kojoj je rat prije nekoliko godina građanima svih vjera nanio veliku bol, uništio domove i razorio fabrike.
Papa Franjo sletio je na Sarajevski aerodrom jutros u 9 sati. Nakon toga uputio se prema zgradi Predsjedništva BiH, gdje se uz najveće državničke počasti sastao sa članovima Predsjedništva BiH Mladenom Ivanićem, Bakirom Izetbegovićem i Draganom Čovićem, ali i sa drugim najvećim državnicima iz Bosne i Hercegovine.
Nakon dijela koji se odnosio na državničku posjetu papa je održao molitvu među više od 70.000 vjernika na gradskom nogometnom stadionu „Asim Ferhatović Hase“.
Neki od vjernika došli su čak iz Kine, SAD-a, te svih dijelova Evrope, kako bi poslušali riječi pape Franje, koje su u najvećoj mjeri odzvanjale mirom i tolerancijom među narodima svih vjera.
Papa je tokom dana boravio i u Sarajevskoj katedrali, zatim u Franjevačkom međunarodnom studentskom centru a družio se i sa mladima u Nadbiskupijskom centru, gdje je odgovarao na neka pitanja iz njegovog privatnog života, koja su zanimala mlade vjernike.
- Bosna i Hercegovina može postati primjerom kako se može živjeti zajedno – poručio je papa u Franjevačkom međunarodnom studentskom centru. Poruke mira uz pupu Franju iz ovog centra poslali su i poglavari drugih religija u BiH reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović, predsjednik Jevrejske zajednice u BiH Jakob Finci, episkop zahumsko-hercegovački Grigorije te kardinal Vinko Puljić.
- Mir vama; Nikada više rat; Rat uzrokuju oni koji žele prodati oružje – poruke su koje je papa Franjo ponajvljao više puta tokom boravka u Sarajevu.
Avion sa papom Franjom poletio je sa Sarajevskog aerodroma u 20:35, više od pola sata kasnije nego je to bilo predviđeno, ponajviše jer se papa često na sarajevskim ulicama mimo protokola zaustavljao i pozdravljao sa vjernicima.
Više od 1.300 novinara pratilo je papinu posjetu Sarajevu, piše Patria.