Krajišnici danas obilježavaju 20. godišnjicu od pogibje Izeta Nanića, legendarnog komandanta 505. bužimske viteške brigade 5. korpusa Armije RBiH, piše bh. novinska agencija Patria (NAP).
U čast komandanta Nanića, ali i drugih poginulih boraca Armije RBiH, u Bužimu se od 4. do 15. avgusta svake godine održava manifestacija „Slobodarski dani viteškog grada Bužima“.
Nanić je bio jedan od najhrabrijih i najboljih boraca Armije RBiH tokom agresije na BiH.
Do 1992. godine radio je kao aktivno vojno lice u Jugoslovenskoj narodnoj armiji (JNA), a istinska legenda svog naroda Nanić će postati nakon što se početkom srpske agresije na Bosnu i Hercegovinu priključio odbrani zemlje.
Krajina ga danas spominje kao jednog od najboljih boraca Armije RBiH, osnivača mnogih jedinica koje su se borile u sastav Armije RBiH.
Do 1992. godine Nanić je bio poručnik JNA u Kragujevcu. Početkom 1992. napustio je JNA i vratio se u Bužim. Tada je formirao štab Teritorijalne odbrane (ŠTO), a 1. avgusta 1992. godine postavljen je na dužnost zapovjednika ŠTO Bužim.
Osnivač je 105. Bužimske udarne krajiške brigade (kasnije 105. BUMB - 505. Viteška mtbr). Formira specijalne jedinice ČSN-BSN "Hamza" i DIV "Gazije".
Poginuo je 5. avgusta 1995. godine na Čorkovaći. Taj dan Hrvatska vojska pokrenula je operaciju “Oluja” s ciljem oslobađanja teritorije Republike Hrvatske.
Strateški cilj svih jedinica 5. korpusa Armije RBiH bio je spajanje sa jedinicama hrvatske vojske. 505. viteška brigada razbijala je srpske linije na Ćorkovači i krenula prema Dvoru na Uni. Nekoliko sati prije konačne deblokade Nanić je poginuo u borbi.
Noć prije, u svom ratnom dnevniku, zapisao je: „Ako Bog da, bit će naša BiH. Osjećam da mogu uraditi zamišljeno. Nestalo je struje. Sretno!“
Posthumno mu je dodijeljeno priznanje „Orden heroja oslobodilačkog rata“ 1998. godine i unaprijeđen je u čin brigadnog generala, piše NAP.