Otkako je međustranačkim dogovorom o raspodjeli resora u Vladi KS Ministarstvo za boračka pitanja KS pripalo BPS-Sefer Halilović jasno je da ono radi pod supervizijom penzionisanog generala, pisala je Slobodna Bosna u decembru 2013. godine, prenosi bh. novinska agencija Patria.
Tadašnji ministar Asim Džambasović koji je naslijedio Nedžada Ajnadžića (SDA), podnio je ostavku nakon samo nekoliko mjeseci zbog kako je naveo „privatnih razloga“.
Kako je pisalo Oslobođenje, Džambasović nije htio dati saglasnost na sastav boračkih komisija kojeg mu je sastavila njegova politička opcija (čitaj Sefer Halilović). Najprije mu je zasmetalo da ima previše komisija (25), te da će zbog toga "biti na udaru sa svih strana"!
Potom je, analizirajući sastav komisija, primijetio kako je Zaim Backović, član BPS-a i poslanik u Skupštini KS-a, predložen u članstvo devet komisija, njegova supruga Sabina (ekonomista) i sin Faris (pravnik) u po dvije komisije. Potom Semir Halilović, sin osnivača BPS-a, u osam komisija, Senad Trako i Davut Zaljević u devet, Medina Delalić (novinar) u pet komisija. Džambasovića na mjestu ministra nasljeđuje Faid Hećo (BPS).
ZAIM BACKOVIĆ U PET KOMISIJA
Ubrzo je došlo do korekcije broja članova porodica Halilović i Backović pa prema evidenciji koja je objavljena u aprilu 2014. godine vidi se da je na kraju Zaim Backović član u pet komisija: Komisija za dodjelu stana u vlasništvo, Komisija za sprovođenje postupaka Javnih nabavki - Pregovarački postupak bez objave obavještenja (dva postupka), Komisija za evaluaciju projekata i odobravanje sredstava za finansiranje projekata u 2013. godini, Odbor za obilježavanje značajnih događaja, datuma i ličnosti iz perioda odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992- 1995. godine, Operativni tim za kontrolu namjenskog korištenja pozajmica za finansiranje programa. Backovićev odgovor na članstvo u tolikom broju komisija bio je:
- Meni, mojoj supruzi i sinu neizmjerno vjeruju oni koji su nas predložili u komisije, a takvi su nam, zbog stanja kojeg smo zatekli po preuzimanju boračkog Ministarstva, potrebni.
Sabina Backović (2) - Komisija za izbor najpovoljnijeg ponuđača za pružanje usluga klimatskog liječenja (rehabilitacije) za pripadnike boračke populacije, Komisija za odobravanje banjskog i klimatskog liječenja (medicinske rehabilitacije), dodjele jednokratnepomoći za nabavku lijekova, ortopedskih pomagala, sanitetskog materijala i liječenje u zemlji i inostranstvu.
Faris Backović (3)- Komisija za sprovođenje otvorenog postupka za izbor najpovoljnijeg ponuđača za nabavku i isporuku ogrjeva za socijalno najugroženije pripadnike boračke populacije, Komisija za sprovođenje postupka za izbor najpovoljnijeg ponuđača za pružanje usluga prevoza do banjskoklimatskih i rehabilitacionih centara, Komisije za provođenje ponovljenog otvorenog postupka za izbor najpovoljnijeg ponuđača za nabavku i isporuku ogrjeva za socijalno najugroženije pripadnike boračke populacije.
Semir Halilović (3) - Komisija za izbor najpovoljnijeg ponuđača za pružanje usluga banjskoklimatskog liječenja i medicinske rehabilitacije, Odbor za obilježavanje značajnih događaja, datuma i ličnosti iz perioda odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992- 1995. godine, Radna grupa za izradu teksta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dopunskim pravima boraca-branitelja Bosne i Hercegovine i radnog materijala Zakona o organizatora otpora u KS.
Halilović Mirela (2) - Komisija za dodjelu stana u vlasništvo, Komisija za izbor najpovoljnijeg ponuđača za pružanje usluga klimatskog liječenja (rehabilitacije) za pripadnike boračke populacije.
Kasumagić Edin (3) (šura Sefera Halilovića) - Komisija za dodjelu stana u vlasništvo, Komisija za sprovođenje ponovljenog postupka za izbor najpovoljnijeg ponuđača za nabavku i isporuku prehrambenih proizvoda i sredstava za ličnu higijenu, Komisija za sprovođenje postupka za izbor najpovoljnijeg ponuđača za nabavku i isporuku prehrambenih proizvoda i sredstava za ličnu higijenu.
Ratni vojni invalidi i članovi porodica šehida i poginulih boraca imali su brojne pritužbe na rad članova Komisije za dodjelu stanova i upozoravali na sumnjive kriterije za odabir korisnika. Prema njihovim tvrdnjama, „borački stanovi“ se dodjeljuju bez ikakve provjere imovinskog stanja, po prijateljskim i stranačkim preporukama, zbog čega su se među „sretnicima“ koji su na taj način riješili stambeno pitanje, našla i djeca boraca koji su živi i zdravi, i još su se vratili u prijeratna mjesta stanovanja (gdje su im obnovljene kuće, također, donatorskim sredstvima).