Članak

Prošle 22 godine od zločina u Štrpcima: Nalogodavci još uvijek na slobodi

Pripadnici srpskih paravojnih jedinica pod komandom Milana Lukića uz logističku pomoć Srbije počinili su ovaj zločin, a najveći broj Bošnjaka bio je iz Crne Gore Prijepolja, Podgorice, a bilo je i dr

Danas se navršavaju 22 godine od zločina u Štrpcima kada je iz voza 671 na relaciji Beograd – Bar izvedeno 18 Bošnjaka, 1 Hrvat i jedan crnac, koji su potom likvidirani, piše bh. novinska agencija Patria.

Pripadnici srpskih paravojnih jedinica pod komandom  Milana Lukića uz logističku pomoć Srbije počinili su ovaj zločin, a najveći broj Bošnjaka bio je iz Crne Gore Prijepolja, Podgorice, a bilo je i državljana BiH.

Od 20 otetih putnika, pronađeni su posmrtni ostaci tek dva tijela u jezeru Perućac. Jedini procesuirani za otmicu 20 nedužnih građana u Štrpcima je Nebojša Ranisavljević iz Despotovca, koji je iz zatvora pušten 2011. godine, nakon što je izdržao kaznu. Uhapšen je u oktobru 1996. godine, a pred Višim sudom u Bijelom Polju (Crna Gora), 9. septembra 2002. osuđen je na 15 godina zatvora. Tokom suđenja je kazao da je grupom komandovao Milan Lukić, koji je pred Haškim sudom osuđen zbog zločina počinjenih nad bošnjačkim civilima u Višegradu tokom rata u Bosni i Hercegovini, ali njegova optužnica nije obuhvatala zločin u Štrpcima.

Iako je nekoliko direktnih izvršilaca osuđeno, još uvijek se ne znaju imena onih koji su naredili i organizovali ovaj zločin.

Prema izjavama očevidaca, putnici su izvođeni i provođeni do kamiona potpuno mirno, bez ikakvih incidenata, bez opiranja, bez bilo kakvog povika ili protesta. Sve se to odvijalo naočigled deset policajaca, pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije koji su bili iz Priboja i Prijepolja. Imena policajaca su: Miroslav Gazdić, Zoran Udovičić, Miroslav Vranić, Ljubiša Radomirović, Goran Bukvić, Željko Šalipur, Goran Vuković, Radojko Ješić, Nenad Cvijović i Periša Golubović. Odvezeni su u Višegrad gdje su ih brutalno likvidirali.

Na 16. godišnjicu zločina u Štrpcima podignuto je spomen-obilježje u Prijepolju. Kamen simbolično postavljen kraj mosta na obali rijeke Lim podsjetnik je na nevine žrtve na kojem je ispisano samo 11 imena (Prijepoljci) uz riječi "Ko u ovoj zemlji zaboravi stanicu Štrpci i 27. februar 1993, odustao je od budućnosti".

ŽRTVE IZ VOZA

Na posljednji put prije 22 godine na voz za Beograd su se ukrcali: Esad Kapetanović (19 godina), Ilijaz Ličina (43), Fehim Bakija (43), Šećo Softić (48), Rifet Husović (26), Ismet Babačić (30), Halil Zupčević (49), Adem Alomerović (59), Rasim Ćorić (40), Fikret Memetović (40), Favzija Zeković (54), Nijazim Kajević (30), Muhedin Hanić (27), Safet Preljević (22); Džafer Topuzović (55), Jusuf Rastoder (45), Zvezdan Zuličić (23), student, Tomo Buzov; te najmlađi među njima, šesnaestogodišnji Sead Đečević.

Tužilaštvo za ratne zločine Srbije završilo je predistražni postupak protiv pet osoba osumnjičenih u predmetu "Štrpci" i na osnovu prikupljenih dokaza, narednih dana će podići optužnicu, saopćilo je danas Tužilaštvo.

Kako se navodi u saopćenju, na osnovu naredbe tužioca za ratne zločine Vladimira Vukčevića, predistražni postupak se u Srbiji vodio protiv Gojka Lukića, Ljubiše Vasiljevića, Duška Vasiljevića, Jovana Lipovca i Dragane Ðekić zbog sumnje da su počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Zajednički istražni tim je godinu i po dana na području Srbije i BiH ispitao više od stotinu svjedoka i prikupio dokaze neophodne za podizanje optužnice, navodi agencija Tanjug.

Akcijom dva tužilaštva 5. decembra 2014. uhapšeno je ukupno 15 osumnjičenih osoba - pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) i paravojne formacije "Osvetnici" – pet na teritoriji Republike Srbije i deset na teritoriji BiH, zbog sumnje da su 27. februara 1993. učestvovali u otmici i ubistvima 20 putnika iz voza koji je saobraćao na relaciji Beograd - Bar.

#BiH