U maju 2014. godine, Strukturisani dijalog o pravosuđu je proširen na druga pitanja iz oblasti vladavine prava, uključujući borbu protiv korupcije, što je bio i odgovor na opravdane proteste građana zbog odsustva opipljivih rezultata u ovoj oblasti. U vezi sa tim, dat je set preporuka kako bi se osnažila odgovornost i integritet pravosudnih institucija i - između ostalog – prvo regulisalo pitanje sukoba interesa u Visokom sudskom i tužilačkom vijeću, a potom i u pravosuđu u cjelini, navodi se u reakciji Delegacije EU u BiH, prenosi bh. novinska agencija Patria.
- Iako pozdravljamo brzu reakciju Visokog sudskog i tužilačkog vijeća da provede ove preporuke, te je za svoje članove u septembru usvojilo Pravilnik o sukobu interesa, što je Evropska komisija pohvalila u Izvještaju o napretku za 2014. godinu, Delegacija EU i EUSR je iznenađena pokrenutim inicijativama za preispitivanje ovog pitanja na narednoj sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća. Pozitivni napori učinjeni tokom proteklih mjeseci ne bi trebalo da budu protraćeni - saopćeno je iz Delegacije EU u BiH.
Evropska unija će nastaviti da podržava napore bh. pravosuđa za povećanje nivoa odgovornosti i sprečavanje korupcije u svojim redovima, kao mjere za izgradnju povjerenja građana u nepristrasan i profesionalan pravosudni sistem. U tom smislu, predstojeći seminar o tehničkoj pomoći na ovu temu (TAIEX) bi trebalo da pomogne u prevazilaženju bilo kakvih nejasnoća i da pruži osnovu za daljnja pojašnjenja.
Inače, sjednica VSTV-a zakazana je za 26. novembar. Podsjećamo, riječ je o zahtjevu člana VSTV-a Jovana Čizmovića o izmjeni pravilnika, kako bi mogao odlučivati o imenovanju svog sina na mjesto sudije.