Kompanija BH Telecom je predstavila informacioni sistem razvijen za program transplantacijske medicine u FBiH. Informacioni sistem je rezultat saradnje Federalnog ministarstva zdravstva i BH Telecoma, a više o samom projektu su, u svojim obraćanjima, istakli federalni ministar zdravstva Rusmir Mesihović, generalni direktor BH Telecoma Nedžad Rešidbegović i Elvidin Kovač, izvršni direktor BH Telecoma, prenois novinska agencija Patria.
Kompanija BH Telecom i Federalno ministarstvo zdravstva su potpisali Protokol kojim je dogovorena zajednička saradnja na izradi informacionog sistema za program transplantacijske medicine u FBiH. Protokolom je predviđeno da će BH Telecom obezbijediti preduslove za pružanje IKT usluga za podršku programu donacije ljudskih organa na teritoriji Federacije BiH.
Predstavljeni informacioni sistem omogućava slijedeće aktivnosti:
Inače, cijeli projekat je započet u decembru 2013. godine potpisivanjem protokola između Federalnog ministarstva zdravstva i Ministarstva zdravlja Republike Hrvatske o saradnji u području pribavljanja i presađivanja organa u svrhu liječenja. Ovim Protokolom su definisani oblici tehničke saradnje, sa prvenstvenim ciljem da se uspostavi uspješan organizacioni model prikupljanja organa u Federaciji BiH, po uzoru na hrvatski model, te daljnji razvoj transplantacijskog programa u Federaciji BiH.
Protokol predviđa i razmjenu organa na načelima solidarnosti i reciprociteta darovanih i primljenih organa. To uključuje i mogućnost da se prioritetni kandidati iz Federacije BiH za transplantaciju srca i jetre te iznimno dijete za bubreg, uvrste na hrvatsku listu čekanja za presađivanje, preko izabranih transplantacijskih centara u Hrvatskoj, a uz prethodnu saglasnost oba nadležna ministarstva.
Hrvatska i Federacija BiH Protokolom su dogovorile načela daljnje saradnje u cilju uspostave uspješnog modela za pribavljanje i presađivanje organa na području Federacije BiH. Ta suradnja obuhvata razmjenu iskustava i unapređenje znanja iz područja transplantacijske medicine uz stručnu pomoć, odnosno mentorstvo hrvatskih stručnjaka u predtransplantacijskoj obradi, hirurškim transplantacijskim tehnikama, posttransplantacijskoj njezi i liječenju komplikacija u bolesnika, kao i pružanju savjetodavnih usluga u području pravnih, organizacijskih, etičkih i stručnih pitanja, uključujući izrade protokola, smjernica i drugih strateških dokumenata i usluga.
Hrvatska kao regionalni lider u ovom području, u okviru Zdravstvene mreže zemalja jugoistočne Europe (SEEHN) ima stalnu saradnju i pruža podršku razvoju i unapređenju transplantacijskih programa u zemljama regije.