U prvih osam mjeseci ove godine psi lutalice su samo na području Kantona Sarajevo ugrizli 678 osoba, podaci su iz Zavoda hitne medicinske pomoći Kantona Sarajevo, prenosi bh. novinska agencija Patria (NAP). To je za 95 ujeda više nego lani.
A, ovaj broj mogao bi biti i daleko veći, jer dosta je napadnutih osoba koje nisu zatražili ljekarsku pomoć nakon napada pasa na ulici.
Prekomjeran broj lutalica na ulicama naročito je izražen u Sarajevu, Zenici, Tuzli..., dok ovaj problem nemaju građani koji žive u Banja Luci ili nekim drugim gradovima u Republici Srpskoj, piše NAP.
Stručnjaci za ovu oblast upozoravaju da je za ovako alarmantno stanje u Federaciji Bosne i Hercegovine ponajviše kriv državni Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja, koji zabranjuje eutanaziju napuštenih pasa, a za čije usvajanje 2009. godine su ponajviše odgovorna mnogobrojna udruženja za zaštitu životinja koja djeluju na području Sarajeva ali i drugih bh. gradova.
Prema Članu 14. ovog zakona eutanizirati (usmrtiti) se može samo životinja koja boluje od neizlječive ili zarazne bolesti, životinja koja je dostigla visoku starost i otkazuju joj osnovne životne funkcije, ako je životinja opasna za okolinu i ako je životinja u agoniji.
O tome da li je životinja opasna po okolinu, prema ovom zakonu, odlučuje veterinar. No, do sada nisu zabilježeni slučajevi, ili su oni rijetki, u kojima su veterinari tražili eutanaziju pasa lutalica.
- Veterinari ne žele da ulaze u sukob sa udruženjima za zaštitu životinja – kaže jedan od sagovornika Patrie, a koji radi na Veterinarskom fakultetu u Sarajevu.
- Osim toga, mnogim veterinarima više odgovara kastracija ili sterilizacija pasa od eutanazije, jer od toga imaju veću materijalnu korist, iako smo mi zemlja koja na ovakav način ne može riješiti problem napuštenih pasa, jer nemamo dovoljno novca da bi kastrirali i sterilisali sve napuštene pse kojima bi to trebalo uraditi – dodaje ovaj sagovornik.
Državni Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja usvojen je u februaru 2009. godine. Kada su uočene njegove nepravilnosti, trebalo je doći do njegove izmjene, no tada su razna udruženja za zaštitu životinja izlobirala da te izmjene ne budu usvojene u Parlamentu Bosne i Hercegovine.
- Ne znam ko finansira ova udruženja, i od koga dobivaju novac, ali neko stoji iza cijele ove priče i od toga ima debelu korist – kaže ovaj dobro upućeni izvor.
S druge strane, u Republici Srpskoj očito su uvidjeli da ovo sa državnim zakonom nije najbolje rješenje za pse lutalice, pa radije primjenjuju entitetski zakon, koji je usvojen 2008. godine, a koji dozvoljava eutanaziju pasa lutalica.
Prema Članu 30. Zakona o dobrobiti i zaštiti životinja RS psa je moguće usmrtiti ukoliko se u roku od 30 dana ne pojavi njegov udomitelj.
- Ovaj član Zakona o dobrobiti i zaštiti životinja RS je ključan u cijelom problemu sa psima lutalicama. Ako jedna Engleska dozvoljava eutanaziju psa ukoliko se njegov vlasnik ne pojavi u roku od sedam dana, nije mi jasno zbog čega napuštene pse koji neće imati svoje vlasnike ne bismo eutanizirali i mi u Sarajevu – govori sagovornik Patrie.