Članak

Dok rektor Univerziteta u Sarajevu “spava”, Ganić za svoj fakultet izlobirao 18 miliona KM

Uzme li se u obzir stanje u kojem se nalazi Sarajevski univerzitet, ali i drugi javni univerziteti u zemlji, stiče se dojam da se država odriče znanja i nauke, iako bi to trebao biti njen najveći kapi

Uzme li se u obzir stanje u kojem se nalazi Sarajevski univerzitet, ali i drugi javni univerziteti u zemlji, stiče se dojam da se država odriče znanja i nauke, iako bi to trebao biti njen najveći kapital, piše novinska agencija Patria.

Umjesto da ulaže u visokoškolske ustanove, država prepušta da deseci privatnih fakulteta u Bosni i Hercegovini svake godine otimaju hiljade novih studenata, kojima diplome dodjeljuju pod veoma sumnjivim okolnostima – za minimalno znanje koje trebaju pokazati pred profesorima.

Osim novca, kažu sagovornici Patrije, za mnoge od privatnih fakulteta ne važe niti jedne druge norme!

Dekanesa Farmaceutskog fakulteta u Sarajevu Davorka Završnik u intervjuu za novinsku agenciju Patria nedavno je upozorila da Bosna i Hercegovina, iako mala zemlja, ima čak osam farmaceutskih fakulteta, a taj broj mogao bi uskoro biti i veći.

Zabirinjava to da najveći broj tih fakulteta na ispunjava ni minimalne norme koje je naložila Evropska unija. Zabilježeni su slučajevi da jedan predavač na takvim fakultetima predaje čak osam predmeta!

Dekan Šumarskog fakulteta u Sarajevu Mirza Dautbašić također je potvrdio za Patriju da je novac glavni kriterij da bi student dobio diplomu na većini pravatnih fakulteta u zemlji, dok se javnim visokoškolskim ustanovama svake godine smanjuje manevarski prostor za djelovanje.

- Ove godine imamo duplo veći broj studenata koji su aplicirali na neki od smjerova na Šumarskom fakultetu od broja koji možemo primiti, ali niko ne želi povećati te kvote. Također, smanjen nam je i grant za terensku nastavu sa 30.000 na 5.000 KM godišnje – kaež dekan Dautbašić te dodaje da mu nije jasno zbog čega se država na takav način odnosi prema javnim visokoškolskim ustanovama u zemlji, koje trebaju biti pokretač razvoja svih ostalih segmenata društva.

Dautbašić također upozorava da su sarajevskim univrzitetskim profesorima plaće neopravdano male, zbog čega najveći broj profesora odlazi da honorarno predaje na privatnim fakultetima kako bi zadovoljili svoje finansijske potrebe.

Bivši rektor sarajevskog univerziteta Hasan Muratović još u februaru ove godine upozorio je u intervjuu za Patriju da BiH stalno mora raditi na unapređenju nastave, ali i da svim građanima hitno mora osigurati besplatno studiranje kako bi se broj visokoobrazovanih ljudi u BiH barem udvostručio u narednih nekoliko godina.

Iako profesor Dautbašić ne misli da je za očajno stanje, barem kad je riječ o Sarajevskom univerzitetu, kriv Rektorat Univerziteta, drugi sagovornici Patrije smatraju da je za propast ove najjače obrazovne institucije u Bosni i Hercegovini krivo isključvio rukovodstvo Univerziteta na čelu sa rektorom prof.dr. Muharemom Avdispahićem.

Objašnjavaju da na Univerzitetu u Sarajevu radi oko 1.800 profesora, ali je rukovodstvo Sarajevskog univerziteta dopustilo da dobitnik ovogodišnjeg granta Vlade Saudijske Arabije od deset miliona dolara (18 miliona KM) namijenjenih za institut za naučnoistraživački rad u oblasti medicinskih nauka i informacionog sistema bude Sarajevo School of Science and Technology (SSST) vlasnika Ejupa Ganića.

#BiH