Članak

IFIMES: Bramerc pripremio negativan izvještaj o radu Tužilaštva BiH

Postoje informacije da se već lobira u određenim krugovima u BiH da se preko Ministarstva vanjskih poslova BiH pripremi pozitivan izvještaj o radu Tužiteljstva BiH.

Iako je međunarodna zajednica nezadovoljna radom glavnog državnog tužitelja BiH, zaboravlja se, da okosnica podrške glavnom tužitelju BiH dolazi upravo iz Republike Srpske, jer su sve ozbiljnije akcije državnog Tužiteljstva BiH vođene u Federaciji BiH  protiv visokih bošnjačkih i hrvatskih dužnosnika, dok Tužiteljstvo BiH zajedno sa SIPA-om, svako iz svojih razloga, ne pomišlja realizirati bilo kakve akcije koje bi ugrozile imperiju Milorada Dodika u RS-u, navodi se u analizi Instituta IFIMES-a iz Ljubljane, prenosi bh. novinska agencija Patria.

Negativna ocjena Sergea Brammertza, glavnog tužitelja ICTY, koja će biti upućena VS UN-a o radu Tužiteljstva BiH se ponavlja već skoro dvije godine. Iako je to politički šamar BiH, postoje informacije da se već lobira u određenim krugovima u BiH da se preko Ministarstva vanjskih poslova BiH pripremi pozitivan izvještaj o radu Tužiteljstva BiH odnosno da se pokuša izlobirati u Predsjedništvu BiH i da se preko stalnog predstavnika BiH u UN-u izađe pred VS UN-a sa sasvim oprečnim stavovima u odnosu na izvještaj Sergea Brammertza što će još dodatno otežati poziciju BiH.

S druge strane, IFIMES analizira i puštanje Vojislava Šešelja na slobodu.

- Dopuštajući optuženom Vojislavu Šešelju nesmetano javno djelovanje na teritoriji Srbije i političku aktivnost, ICTY je direktno ugrozio i osnovne postulate iz Rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda (VS UN) kao i razloge osnivanja ICTY od strane VS UN, navodi se u analizi IFIMES-a, Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije iz Ljubljane.

- Dolazak Theodora Merona, predsjednika ICTY u BiH, u vrijeme obilježavanja Dana državnosti BiH, je samo slučajnost, imajući u vidu sve ono što je ovaj bivši izraelski diplomata i dugovječni predsjednik ICTY uradio da se u BiH, ali i regionu izgubi povjerenje u međunarodnu pravdu – navodi se.

IFIMES podsjeća i na pismo hrvatskog predsjednika Ive Josipovića upućeno Meronu i njegov odgovor Josipoviću nije ništa drugo nego pravna sapunica koja ne rješava slučaj Šešelj, ali može imati implikacije na žalbeni postupak u predmetu „Prlić i drugi“.

- Naravno, Ivi Josipoviću je itekako poznato da je Meron donio i oslobađajuću presudu za generala Antu Gotovinu i da  je osnivač ICTY upravo VS UN-a, a ne EU, te iznenađuje da je Josipović pisao Meronu i EU, a nije pisao VS UN-a  i generalnom sekretaru UN-a. Simptomatično je, da se otvaraju rasprave o radu ICTY upravo pred izricanjem značajnijih presuda.

Iz BiH jedinu zvaničnu reakciju na puštanje Šešelja na privremenu slobodu su imale žrtve zločina, koje su za razliku od Josipovića pisale na razne adrese u UN-u, uključujući i Gabrielu Knaul, specijalnu izvjestiteljicu o neovisnosti sudaca i advokata pri UN/OHCHR. Prema dostupnim informacijama žrtve iz BiH su se obratile i Theodoru Meronu i direktno ga optužile za situaciju u vezi  sa puštanjem na privremenu slobodu Vojislava Šešelja.

#BiH