Farma Spreča mljekare „Milkos“ je savremena farma muznih, visokokvalitenih krava pasmine Holstein. Kapacitet farme je ukupno 2.500 životinja od kojih je 1.300 muznih krava uz dodatnih 1.200 različitih pratećih kategorija, navode iz ove kompanije, prenosi bh. novinska agencija Patria.
Krave pasmine Hosltein uvezene su iz najsavremenijih repro centara u Danskoj i Njemačkoj koje su vodeći svjetski proizvođači i uzgajivači ove pasmine krava.
- Odlikuju se velikom proizvodnjom mlijeka koja ima visok sadržaj bjelančevina i drugih sastojaka koji pozitivno utječu na kvalitet mlijeka. Zahvaljujući visokim higijenskim uslovima, pažljivom ishranom i udobnom smještaju za krave, mlijeko je sa zdravstveno-higijenskog aspekta najkvalitetnije i zadovoljava i najstrožije kriterije zemalja EU – navode iz ove kompanije.
Savremena farma krava
Krave se osjemenjavaju sjemenskim materijalom visokokvalitetnih bikova uz strogi nadzor i kontrolu visokog stručnog veterinarskog kadra zaposlenog na farmi Spreča. Uz ovakav sistematski pristup osigurava se kvalitetan podmladak koji je adaptiran na postojeću klimu te bez problema podnosi sve vremenske prilike specifične za lokaciju farme. Podmladak je visokokvalitetan uz još bolje proizvodne i prilagodbene karakteristike u poređenju sa majkom.
Za proizvodnju kvalitetnog mlijeka, osim genetskih potencijala životinje i savremenog pristupa reprodukciji potrebno je obezbijediti životinjama kvalitetan i udoban smještaj. To je osigurano kroz izgradnju savremene štale sa drvenom konstrukcijom, dobrom osvjetljenošću i velikim kapacitetom zraka što će spriječiti koncentrisanja gasova, mirisa i isparenja.
Udobna gumena ležišta osiguravaju minimalan broj povreda nogu i papaka, a korita za vodu uvijek su im na raspolaganju koja se u zimskim danima dogrijava pomoću pumpi za zagrijavanje da bi eliminisali štetan efekat djelovanja hladne vode na krave. Četke za relaksirajuću masažu i ventilatori za hlađenje u toplim ljetnim danima te automatske zavjese štite životinje od nepovoljnih vremenskih utjecaja, pružaju im udobnost i pri svemu tome onemogućavaju variranja u proizvodnju mlijeka, kako kvantitativno tako i kvalitativno.
Higijenu osigurava automatsko izđubravanje štala pomoću sistema skrepera koji se ravnomjerno kreće bez uznemiravanja životinja.
Kapacitet muzišta 50 mjesta
Muža se odvija na savremenom rotacionom vanjskom izmuzištu proizvođača Vestfalia. Ovo izmuzište ima kapacitet od 50 mjesta, odnosno 1.300 krava dnevno. Vestfalia je sinonim za ovaj tip izmuzišta. Ono nudi udobnost za životinje i jednostavnost u radu za operatere. Uvijek se može vidjeti šta se dešava na izmuzištu zahvaljujući dobroj vizuelnoj kontroli životinja kao i kvalitetno osiguranom protoku krava. Zahvaljujući dizajnu izmuzišta lako je omogućen pristup njegovim dijelovima, a olakšano je i pranje i održavanje higijene.
Kapacitet muzišta 50 mjesta
Vlastita proizvodnja hrane
Farma Spreča raspolaže zemljištem na kojem vrši intenzivnu ratarsku proizvodnju uzgajajući pri tome kukuruz, razna krmna bilja i travno djetelinske smjese. Ovom segmentu se poklanja izuzetan značaj jer hrana predstavlja bazu za pravilan razvoj teleta, ishranu raznih kategorija junica i ishranu proizvodnih krava. Kvalitetno odabrana sjemena, sjetva u zadatim rokovima, pažljivo provedene agrotehničke mjere i na kraju žetva moraju osigurati kvalitetnu hranu za sve kategorije životinja.
U obradi zemlje koristi se najsavremenija mehanizacija koja uključuje traktore, poljoprivredne priključke, kombajn, prikolice i cisterne za stajnjak. Ova mehanizacija je nova, savremena i sa dodatnom opremom koja osigurava preciznost u radu, rad u otežanim vremenskim uslovima i efikasnost u obavljanju zadataka.
Savremena mehanizacija se koristi za sjetvu
Urađena rekonstrukcija farme
Prilikom kupovine farme zatečeni štalski objekti bili su u dobrom stanju, ali je sistem držanja bio vezani. Donesena je odluka da se krave uzgajaju i drže u slobodnom sistemu što je značilo potpunu rekonstrukciju postojećih objekata kako bi se prilagodili slobodnom držanju i izgradnju novih štalskih objekata i objekta izmuzišta.
Kao rezultat imamo objekte sa potpuno promijenjenim unutrašnjim izgledom, a te promjene nisu izostavile ni vanjski izgled objekta. Stari rekonstruisani objekti sada zadovoljavaju standarde i legislativu EU što nam daje prednost u narednom periodu kada počne proces prihvatanje regulative EU. Određenim građevinskim zahvatima na starim objektima je podignuta visina krova čime se omogućava bolja prozračnost, veća količina zraka i svjetlosti. Mali prozori i otvori zamijenjeni su velikim.
Također je izgrađena na prostoru Evrope jedinstvena štala kapaciteta 536 mjesta. Ona je sačinjena od drvene konstrukcije, dužine 125, a širine 33 metra. Objekat zgrade izmuzišta je također urađen po visokim zahtjevima i kriterijima kako bi se osigurao stabilan i dobar protok krava na muži i udobnost životinja u tom sistemu i načinu muže.
Planirane investicije
Farma Spreča ima velike planove u budućnosti. Nove investicije koje su planirane vrijedne su oko 27 miliona eura. Osim proizvodnje mlijeka, na farmi Spreča su i zasadi krošnjastog i jagodastog voća.
Trenutno imaju nasade od 15 hektara voća. Od toga, 12 hektara je jabuka i kruška, a na tri je zasađena malina. Plan je proširivati voćnjak i dalje, a konačan cilj je oko 50 ha voća. Uz sve to, farma Spreča formirat će vlastite nasade voća i uzgajati visokokvalitetne sadnice koje će ponuditi na tržištu BiH.
- Te sadnice će prvenstveno biti ponuđene kooperantima farme Spreča i sarajevske mljekare Milkos jer na taj način želimo stimulisati poljoprivrednike za proširenje djelatnosti što bi im dalo dodatnu sigurnost a na ovaj način zaposlit će se veliki broj novih radnika kako na našoj farmi tako i kod naših kooperanata. Uskoro će se ući u projekat izgradnje hladnjača i sušara za voće, a nakon toga će se investirati u preradu voća – navode iz Milkosa.
Kako bi se unaprijedila proizvodnja, planira se gradnja bioplinskog postrojenja, staklenika za uzgoj povrća, preradu voća i povrća. Za sve to neophodno je pristupiti određenim sistematskim rješenjima koja će doprinijeti stvaranju boljih uslova za poslovanje i razvoj.
Planovi za 2015. i 2016.
Bioplinsko postrojenje 4x 150 kW- el. energija i fermentisano prirodno đubrivo, sušenje, peletiranje i pakovanje stajnjaka poslije fermentacije, nastrešnica za mehanizaciju i sijeno, trenčevi za silažu i stajnjak.
Voćnjak, sadnice, navodnjavanje stubovi 27ha (270.000 m2) plus hladnjača i izgradnja puteva. Staklenici, 4ha (40.000 m2), za proizvodnju povrća (paradajz).
Stočarstvo: štala (536 grla) sa opremom i junicama, mehanizacija za farmu, fermentacija kukuruza: medicinski alkohol, stočna hrana i kvasac. Farma koza (4.500 grla) mlijeko i rasplod vrhunske genetike.
Solarni paneli 3X150 kW za proizvodnju električne energije. Proizvodnja mlijeka u prahu, putera i sireva.
Planirane velike investicije na farmi
Iz kompanije Milkos navode da se suočavaju s velikim brojem problema, te navode samo neke koje otežavaju poslovanje:
Neredovna isplata poljoprivrednih poticaja i veliko kašnjenje dovode do problema u funkcionisanju. Isplata poticaja primarnim poljoprivrednim proizvođačima mora biti prioritet. Na taj način farmeri mogu planirati sjetvu, žetvu i ulaganja. Isplata poticaja na području FBiH kasni i po godinu dana. Za to vrijeme farmer mora obaviti sjetvu i žetvu. U ovakvim okolnostima to čini veoma teško i svake godine smanjuje obim proizvodnje radi nemogućnosti nabavke osnovnih repromaterijala i sredstava za sjetvu. O investiranju i poboljšanju u ovim okolnostima nema govora.
Nedostupnost povoljnih kreditnih sredstava u BiH
Nemoguće je dobiti povoljna kreditna sredstva. Poljoprivredna ulaganja ne smiju biti skuplja od 3%. Ovih sredstava ne samo da nema nego ne postoji mogućnost da poljoprivrednik uopšte dobije sredstva bez obzira na njihovu cijenu. Dobro rješenje bilo bi formiranje garantnog fonda pri Vladi FBiH. Također, veoma bi bitna bila liberalizacija i nove kreditne linije Razvojne banke FBiH gdje bi farmeri mogli dobiti povoljna kreditna sredstva.
Nedostupnost IPA fondova iz oblasti turizma i poljoprivrede
Evropska unija je, zbog nepostizanja dogovora vlasti u Bosni i Hercegovini o potrebnim koracima na realizaciji projekata iz IPA fondova obustavila sredstva za projekte u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja. Pretpristupna sredstva bi dala vjetar u leđa bh. poljoprivredi.
Direktni i indirektni porezi otežavaju poslovanje
Privreda je preopterećena. Poslovanje je dovedeno do kritične tačke. Država kao jedan od načina popunjavanja rupa u svom budžetu vidi u povećanju nameta ionako posrnuloj privredi.
Što se tiče pravilnika o podsticajima oni moraju podstaknuti investicije i otvaranje novih radnih mjesta što podrazumijeva:
- Uvođenje kapitalnih mjera i investicija u poljoprivredi
- Također je neophodno raditi na projektima izgradnje i obnove kanalske mreže i čišćenje korita rijeka u cilju zaštite od poplava
- Navodnjavanje kao neophodna mjera za što bolje proizvodne rezultate
- Uvođenje plavog dizela za poljoprivrednike i subvencionisanje nabavke đubriva i sjemena.