U Bosni i Hercegovini pritužbe na pravosudne institucije dešavaju se svakodnevno, a prema podacima do kojih je došla novinska agencija Patria u BiH rade sudije koje su ranije osuđivane i to pravosnažnim presudama!?
Naime, Srđan Nedić, sudija Apelacionog suda u Brčkom 1988. godine u Hrvatskoj je osuđen na uvjetnu kaznu zatvora u trajanju od pet mjeseci i uvjetno na godinu dana i to zbog krađe!
Nedić je zajedno sa Sinišom Kolakom u Kardeljevu (Hrvatska) 1987. godine demontirao zadnji desni točak na vozilu Zastava 101 nakon čega su tu gumu i ukrali, odnijeli i zadržali za sebe, oštetivši time Anku Šunjić za tadašnjih 40.000 dinara.
Patria je u posjedu presude, a u njoj stoji kako se Nedić pravdao pijanstvom, ali je preuzeo odgovornost za izvršenje krivičnog djela, a pri utvrđivanju krivične sanckije okrivljenima sud je ima u vidu da isti nisu do tada osuđivani. I iako je ovo krivično djelo izvršeno davne 1987. godine, postavlja se pitanje kako je moguće da je postao sudija prvog Osnovnog suda u Brčkom, a nakon toga i Apelacionog suda.
U Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) nisu upoznati s postojanjem ove presude, ali su kazali da u periodu kada je imenovan, imenovanje sudija u Brčko distriktu BiH obavljala je Pravosudna komisija Brčko Distrikta BiH.
- Tako je Srđan Nedić imenovan za sudiju Osnovnog suda Brčko Distrikta BiH odlukom Pravosudne komisije Brčko Distrikta BiH, 28.02.2002. godine – kažu iz VSTV-a.
Dalje navode da u prijavnom materijalu imenovanog, dostavljenog VSTV-u BiH 26. decembra 2005. godine, navodi se i Uvjerenje Osnovnog suda Brčko Distrikta BiH, kojim se potvrđuje da protiv Srđana Nedića iz Brčkog, pred Osnovnim sudom Brčko Distrikta BiH, nije podignuta optužnica koja je stala na pravnu snagu, niti je izrečena nepravosnažna osuđujuća presuda za krivično djelo za koje je predviđena novčana kazna kao glavna kazna ili zatvor do pet godina.
- Odlukom VSTV-a BiH 27. maja 2010. godine, Srđan Nedić je imenovan za sudiju Apelacionog suda Brčko Distrikta BiH. Također Vas želimo informisati da ukoliko određena osoba posjeduje bilo kakve informacije ili dokaze koji bi upućivali na to da je imenovani sudija počinio određeno krivično djelo, ta osoba ima mogućnost da se obrati Uredu disciplinskog tužioca VSTV-a BiH – dodali su iz VSTV-a.
Inače, za Srđana Nedića vežu se i ratne priče, pa je više svjedoka tvrdilo da je u toku agresije na BiH bio isljednik u Vojsci RS. Mnogo pritužbi je dolazilo na njegov račun, a mnogi su se pitali kako onda može biti objektivnog suđenja pripadnicima Armije BiH kada im sude pripadnici Vojske RS.
Almin Dautbegović, ugledni advokat za NAP je kazao kako se određene presude (uvjetne ili manje kazne) brišu iz evidencije, ali s obzirom da je navedena protiv Nedića bila u Hrvatskoj moguće je da VSTV nije ni znao za nju.
- Vjerujem da bi ga takva presuda na određeni način diskvalificirala, jer bez obzira što nema pravne posljedice, postavlja se pitanje kako neko osuđivan može drugom suditi – komentira Dautbegović