Članak

Almir Terzić za NAP: Federacija BiH neće imati stabilnu parlamentarnu većinu ni do kraja mandata

Nije dobro za BiH, upozorava Terzić, da koalicija bude sačinjena od prevelikog broja stranaka, pogotovo ne od onih stranka koje su dobile malu podršku birača, piše NAP.

Niko ozbiljan nije ni očekivao da će nova koalicija u Federaciji BiH, sa malim strankama kao što su SBiH, BPS i Stranka demokratske aktivnosti (A-SDA) opstati dugo – rekao je u intervjuu za novinsku  agenciju Patria analitičar Almir Terzić, komentarišući najavu čelnika SBiH koji su u utorak kasno poslije podne saopćili da izlaze iz koalicije koju su sa strankama SDA, A-SDA i BPS potpisale krajem jula ove godine.

Novoformirana koalicija nije potrajala ni dvije sedmice, a već se raspala. Mediji su objavili da je SBiH napustio tek formiranu koaliciju jer ova partija nije dobila na upravljanje Elektroprivredu BiH, iako je takav dogovor bio postignut prilikom formiranja koalicije krajem jula.

Generalni sekretar SDA Amir Zukić najavio je da će pokušati izgladiti nesuglasice sa SBiH, ali razgovarati i sa nekim drugim potencijalnim koalicionim partnerima u federalnoj vlasti, kako, u konačnici, građani ne bi ispaštali .

No, novonastala situacija u FBiH, upozorava Terzić, samo je još jedan dokaz da se sve koalicije u BiH formiraju isključivo na interesnoj bazi, a ne na osnovu onoga što se zove raspodjela obaveza, od čega reklo bi se, političari najčešće bježe. Čak ako se nova koalicija i održi, ili se okupi nova, to građanima ove zemlje neće donijeti ništa dobro.

- Takva činjenica i takva situacija generira u Federaciji BiH konstantnu krizu koja će zasigurno trajati do kraja ovog mandata – rekao je Terzić.

- Mi sigurno nećemo imati stabilnu parlamentarnu većinu sve to vrijeme. Generalno, to nam pokazuje da je društvo u BiH otišlo u krajnju liniju, i da se isključivo gledaju interesi određenih političkih grupa, ako hoćemo i pojedinaca, u odnosu na ono što su opći interesi građana. Sada možemo, sasvim je sigurno, govoriti o dominaciji interesa pojedinaca i grupa naspram općeg interesa društva, konkretno naspram države.

Po ko zna koji put se pokazalo, upozorava Terzić, da su male političke opcije koje imaju jednog do tri ili četiri zastupnika krajnje neozbiljne. Njihov cilj je doći do političkih pozicija kako bi udomile svoje kadrove i kako bi osigurale budžetsko finansiranje svojih političkih grupacija i partija.

- Bosna i Hercegovina je u konstantnoj krizi otkako je uveden princip participacije malih političkih opcija – smatra Terzić, podsjećajući da je svaka parlamentarna većina koja ovisi o glasu jednog zastupnika, podložna manipulaciji. To smo, kaže, vidjeli u „aferi papak“ u RS-u ali i u vrijeme usvajanja novog Zakona o radu u FBiH.

Nije dobro za BiH, upozorava Terzić, da koalicija bude sačinjena od prevelikog broja stranaka, pogotovo ne od onih stranka koje su dobile malu podršku birača, piše NAP.

 

#BiH