Revizijska konferencija Konvencije o zabrani kasetne municije se održava od 07. do 11. septembra u Dubrovniku, a očekuje se predstavljanje konkretnih planova zemalja članica/potpisnica Konvencije na polju dostizanja zemlje slobodne od minske opasnosti, prenosi novinska agencija Patria.
Delegacija Bosne i Hercegovine, koju predvodi ministar civilnih poslova Adil Osmanović, predočila je podatak da trenutna veličina minski sumnjive površine u BiH iznosi 2,3 posto ukupne površine BiH, gdje se nalazi 1.417 ugroženih zajednica pod uticajem mina i koje direktno utiču na sigurnost oko 538.500 građana ili oko 15 posto od ukupnog broja stanovnika BiH.
Ministar Osmanović naglasio je činjenicu da aktivnosti čišćenja mina u Bosni i Hercegovini idu po planu te da bi u 2017. godini proces deminiranja mogao biti završen. Izrazio je i očekivanje da će time Bosna i Hercegovina ispuniti obaveze iz člana 3. Konvencije o zabrani kasetne municije.
Kao jedna od pogođenih zemalja, Bosna i Hercegovina je ratifikovala Konvenciju o zabrani kasetne municije u junu 2010. godine. Uz pomoć Norveške narodne pomoći, kroz tehničko premjeravanje, minski sumnjiva površina je procijenjena na 14,61 km2, od čega se, nakon tehničkog i netehničkog premjeravanja, oko 5 km2 smatra zaista kontaminiranim i označenim za čišćenje.
Od početka procesa čišćenja, godišnja stopa čišćenja je bila viša od 1 km2, u zavisnosti od vremenskih uslova i raspoloživih sredstava.
Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović, tokom boravka u Dubrovniku, susreo se i sa predsjedavajućim konferencije hrvatskim premijerom Zoranom Milanovićem.