Dok mnogi njegovi vršnjaci nisu znali ni na karti pokazati gdje se nalaze Sjedinjene Američke Države, Zlatko Lagumdžija je maturirao u gimnaziji u Detroitu (SAD) 1973. godine, a ponajviše jer je njegov otac Salko, po kojem se sada zove i Zlatkov sin, bio vrlo utjecajan čovjek, a od 1965. od 1967. godine bio je čak i gradonačelnik Sarajeva, piše bh. novinska agencija Patria (NAP).
Zlatko Lagumdžija rođen je u Sarajevu. Izuzme li se njegov odlazak u SAD kao srednjoškolac, u Sarajevu je postigao sve što mu je bilo potrebno za kasniji život, koji je vrlo buran. Na Univerzitetu u Sarajevu je diplomirao 1977., magistrirao 1981. i doktorirao 1988. na temama s područja informatike i elektrotehnike.
Njegovi bliski saradnici kažu kako se Lagumdžija već duže vrijeme ne bavi strukom direktno, no i danas je vrlo dobar informatičar i doslovno prati i najmanji razvoj informatike. Svježim u informatici najviše ga drži činjenica da je već dvadesetak godina profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, i to baš iz predmeta koji uvijek imaju veze sa informatikom.
U SDP BiH se učlanio po osnivanju stranke 1990. U vrijeme agresije na BiH, od 1992. do 1993. bio je potpredsjednik Vlade RBiH, a potom je imenovan njezinim predsjednikom. Dužnost u Vladi prestao je vršiti 1993.
Nakon prvih Općih izbora, koji su održani 1996. godine, Lagumdžija je izabran za zastupnika u Zastupničkom domu PS BiH.
Iduće godine izabran je za predsjednika SDP-a BiH i na njegovom čelu će ostati punih 17 godina. Za to vrijeme mediji su ga često dovodili u vezu sa brojnim nezakonitim radnjama, aferama, reketiranjem privrednika, namještanjem tendera kompanijama koje su u vlasništvu njegovih prijatelja, no do danas niti jedna od tih optužnica protiv njega nije potvrđena, piše Patria.
Na izborima održanim 2000., Lagumdžija je ponovo ušao u Zastupničkom domu PS BiH kao zastupnik, ali će samo godinu dana kasnije prestati vršiti zastupničku dužnost jer je imenovan ministrom vanjskih poslova BiH u Vijeću ministara BiH.
Pet mjeseci kasnije, Lagumdžija je imenovan predsjedavajućim Vijeća ministara i na toj dužnosti ostao je do 2002., kada je ponovno imenovan ministrom vanjskih poslova BiH, ali će se na tom mjestu i ovoga puta zadržati kratko, odakle se vratio u zastupničke klupe PS BIH.
Na općim izborima 2010. godine SDP na čelu sa Lagumdžiom, doslovno je pomeo konkurenciju i postao apsolutni pobjednik, a Lagumdžija je ponovo postao ministrom vanjskih poslova BiH. No, samo četiri godine kasnije, na sedmim Općim izborima u BiH, SDP doživio je, kako je to i sam Lagumdžija kazao, nevjerovatan brodolom. SDP je osvojio tek oko deset posto glasova birača.
Dan 12. oktobar 2014. ostat će zapamćen kao trenutak sve glasnije najave Lagumdžijinog konačnog političkog pada. Najveći broj članova najužeg rukovodstva SDP-a BiH traži njegovu, ostavku.