Bosna i Hercegovina je Kataru ponudila konkretan investicioni paket koji može biti platforma za ulazak katarskih kompanija i finansijskih institucija, kroz BiH, na regionalno tržište, ali i tržište Evropske unije i Turske, izjavio je za bh. novinsku agenciju Patria (NAP) Zlatko Lagumdžija, ministar vanjskih poslova BiH koji boravi u toj zaljevskoj zemlji.
Na pitanje koliko je finansijski težak taj ponuđeni investicioni paket Lagumdžija je rekao da ne želi licitirati brojkama.
Međutim, jasno je da cjeloviti plan koji uključuje zajedničko investiranje, finansijsku podršku, direktna ulaganja u proizvodnju i plasman povoljnih kredita i garancija, sigurno premašuje vrijednost od nekoliko milijardi maraka.
Lagumdžija je jučer i danas imao susrete sa najvišim funkcionerima Katara, premijerom i šefom diplomatije, ali i ministrima ekonomije i energetike te čelnicima investicionih vlasti koji su direktno zaduženi za ulaganja van Katara. Istovremeno, kako nam je kazao, članovi bh. delegacije obavljaju vrlo precizine i detaljne razgovore sa katarskim kolegama o projektima ulaganja u BiH.
- Danas smo precizirali i detaljnije izložili program koji smo donijeli. A, riječ je o programu koji je napravila ekspertna grupa koju smo formirali predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović i ja, uključujući i veliki broj ljudi iz Federalne vlade – kaže Lagumdžija dodajući da su domaćini pokazali spremnost i volju da ta saradnja rezultira konkretnim projektima.
Također, Lagumdžija dodaje da je razgovarano o uspostavi povoljne kreditne linije, poput one koju je Turska vlada odobrila za povratnike u RS, ali koja bi pokrivala sve one firme koje mogu brzo i intenzivno otvarati nova radna mjesta.
On ističe da pravu žetvu očekuje nakon dolaska katarske delegacije u Sarajevo, u maju ove godine, a koju će predvoditi ministar vanjskih poslova Katara. Lagumdžija kaže da plan sadrži nekoliko segmenata.
Na prvom mjestu tu su velika i potencijalna ulaganja u energetski sektor u BiH, termo i hidroelektrane i vjetroparkove, zatim ulaganja bilo kroz koncesije ili kredite u izgradnju autoputa na koridoru 5C.
- Dogovorili smo da se napravi konzorcij kompanija koje bi ulagale u BiH, ali naša država bi bila investiciono sjedište za firme iz te zemlje. Na drugom mjestu je finansijski sektor. Mi smo im ponudili dokapitalizaciju državne Union banke, ili osnivanje odjela neke katarske banke u BiH – dodaje.
Govoreći o mogućnosti ulaganja „Qatar Airwaysa“ u bh. kompaniju „BH Airlines“, Lagumdžija je rekao da očekuje predstavnike te velike kompanije u delegaciji koja će u maju doći na „Sarajevo Bussines Forum“ .
Također, Lagumdžija dodaje da je razgovarano o uspostavi povoljne kreditne linije, poput one koju je Turska vlada odobrila za povratnike u RS, ali koja bi pokrivala sve one firme koje mogu brzo i intenzivno otvarati nova radna mjesta. Uz to, predložen je model u kojem bi katarski fondovi pratili poslove bh. kompanija na trećim tržištima davanjem garancija, što je inače veliki problem za bh. firme.
Osim toga, Lagumdžija kaže da je Kataru predloženo da uloži u kompanije koje već imaju proizvodnju i potencijal, ali nemaju obrtnog kapitala navodeći pozitivan primjer, bh. namjenske industrije kojoj je takva jedna injekcija iz Razvojne banke FBiH omogućila veliki broj novih projekata.
OPTIMISTA U POGLEDU ULAGANJA U POLJOPRIVREDU
Razgovarano je i sa predstavnicima katarskog fonda koji se bavi ulaganjem u prehrambenu industriju i poljoprivredu.
Veliki broj naših firmi koje proizvode hranu ima problema sa obrtnim kapitalom i mi smo išli na mogućnost ulaganja u te firme, ali i dogovora o plasmanu naših roba za poznatog kupca i tu sam veliki optimista – kaže Lagumdžija.