Članak

Sidran: Rukovodstvo je PEN Centar BiH pretvorilo u asocijaciju političkih istomišljenika

Sidran traži da se najviši stručnjaci iz krovne organizacije uključe u rješavanje nastalih problema u PEN Centru BiH

Abdulah Sidran, jedan od najznačajnijih bosanskohercegovačkih pjesnika i književnika uputio je pismo Internacionalnom PEN Centru čije je sjedište u Londonu, u kojem je ukazao na neregularnosti koje se već neko vrijeme dešavaju u PEN Centru BiH, javlja bh. novinska agencija Patria.

Od Internacionalnog PEN Centra akademik Sidran traži da se najviši stručnjaci iz krovne organizacije uključe u rješavanje nastalih problema u PEN Centru BiH. Traži da se rad ove organizacije, koja djeluje i u našoj državi, vrati u zakonske okvire. Pismo je poslao i na adresu Ministarstva pravde BiH.

Sidran je pismo objavio i na svojoj internet stanici www.sidran.net. Patria ga objavljuje u cijelosti:

Poštovani,

Kao jedan od osnivača PEN Centra BiH smatram svojom obavezom upoznati vas sa činjenicom da je njegova akuelna Uprava izgubila legalitet i svojim neodgovornim ponašanjem cio PEN Centar BiH dovela u nelegalno, izvanpravno stanje. Pozivam vas i molim da svojim znanjem i autoritetom pomognete u uspostavljanju  zakonitosti u njegovome radu.

Aktuelni Upravni odbor PEN Centra BiH i njegov predsjednik Zvonimir Radeljković izabrani su na  Izbornoj skupštini održanoj 4. 3. 2010. g. na mandat u trajanju od četiri godine. Njihova statutarna obaveza bila je da najkasnije do 4. 3. 2014. godine održe redovnu Izbornu skupštinu na kojoj bi se u demokratskoj proceduri izabrao novi Upravni odbor, novi predsjednik  i ostali Statutom predviđeni organi. (Samo u takvoj proceduri i samo u predviđenom roku Statut je dopuštao mogućnost da Izborna skupština obnovi mandat dotadašnjem rukovodstvu.)  

Mjesec i po dana nakon što mu je mandat istekao - na Izvještajnoj skupštini PEN Centra BiH od 17. 4. 2014. koja u svome Dnevnom redu nije ni imala tačku izbora novog Upravnog odbora! -  predsjednik Radeljković je već istekli mandat Upravnom odboru i sebi produžio za još četiri godine! Kako? Tako što je od prisutnih članova tražio 'NALOG' da uradi ono što je po Statutu morao uraditi, tj. da pripremi i održi Izbornu skupštinu!?  Nedobijanje toga nepotrebnog naloga pretvorio je u pravo na obnovu  mandata. (U prilogu: Transkript Izvještajne Skupštine od 17.4.2014.)

Bez regularne i po Statutu obavezne Izborne skupštine, bez kandidacijskog postupka, bez rasprave i diskusije, bez mogućnosti kandidiranja više kandidata – to se ni pod kakvim izlikama i opravdanjima nije smjelo dogoditi! Taj nezakoniti čin izazvao je u kulturnoj javnosti BiH mnogo negativnih komentara.

Nezadovoljstvo radom Kancelarije i Uprave PEN Centra njegovi članovi iskazivali su često, na razne načine. Ostavke su, u različitim vremenima i iz različitih razloga, podnosili mnogi članovi, a potpisnik ovoga pisma među prvima, još 2000. godine.

Koncem juna 2014. ostavku je podnio svjetski uvažen orijentalist, akademik prof. dr. Esad Duraković; ostavku na članstvo u PEN Centru tri godine ranije podnio je i aktuelni prorektor Univerziteta u Sarajevu, filozof, prof. dr. Ugo Vlaisavljević, predsjednik PEN Centra u mandatu 2006-2010;  akademik prof. dr. Dževad Karahasan, jedan od najznačajnijih suvremenih evropskih pisaca; ugledni pjesnik, prevodilac i esejist Stevan Tontić. Javnim iskazima svoga nezadovoljstva radom PEN Centra oglasili su se i njegovi ugledni članovi,  pjesnik Ivan Kordić, prozaik i dramski pisac Zlatko Topčić, književnik Ibrahim Kajan, akademik prof. dr. Vladimir Premec, filozof, a zahtjev da se njegovo ime  briše iz sastava Upravnog odbora podnio je književnik i novinar Dragan Marijanović, napisavši kako nije u prilici podnijeti ostavku - 'jer je nama istekao mandat'.

U PEN Centru se o tim  zbivanjima nikad ni na kakav način nije raspravljalo.

Poštovana gospodo!

Ovakva situacija u PEN Centru BiH logična je posljednica činjenice da je njegovo aktuelno rukovodstvo tokom posljednjih nekoliko godina PEN Centar BiH pretvorilo u asocijaciju političkih istomišljenika rigidnih ideoloških nazora i striktne partijske discipline. Nepoštivanje zakona, kršenje pravnih normi i ignorisanje demokratskih načela i procedura u takvim asocijacijama nije iznimka nego pravilo.

Piscima Bosne i Hercegovine je potreban Internacionalni PEN Centar. Pozivam vas i molim da im pomognete i zajedno sa njima PEN Centar u BiH vratite u okvire zakonitog djelovanja.

        To neće biti lako. Neophodno je:

        1/ uraditi inventuru i reviziju članstva;

        2/ u PEN Centar - po pozivu! - učlaniti 15-20 bosanskohercegovačkih pisaca koji to svojim kvalitetom odavno zaslužuju;

        3/ organizirati regularnu Izbornu skupštinu i u demokratskoj proceduri, između više kandidata, izabrati nova rukovodna tijela.

U tome smislu, stojim vam na raspolaganju i srdačno vas pozdravljam, stoji na kraju Sidranovog pisma.                                                                                                                                                                            

#BiH