Članak

VTK BiH: Tuš se pokušava izvući od obaveza prema bh. firmama stečajnim postupkom

Očigledno je da u ovom slučaju TUŠ nema namjeru izmiriti svoje finansijske i zakonske obaveze prema dobavljačima i državi.

Vanjskotrgovinska komora BIH  je stala u zaštitu BH privrednika i odmah poduzela odgovarajuće mjere iz svoje nadležnosti vezano za slučaj "Tuš", te je Komora radi preispitivanja poslovanja TUŠ Trade d.o.o. Bihać  i  TUŠ d.o.o. Bihać, uputila hitan zahtjev institucijama u BiH: Tužilaštvu Bosne i Hercegovine, SIPA-i, UIO BiH, Poreskim upravama oba entiteta u Bosni i Hercegovini, Inspekcijskoj upravi FBiH  i  Republičkom inspektoratu RS, prenosi bh. novinska agencija Patria.

Također, Komora se i službeno obratila institucijama u Bosni i Hercegovini  i  Republici Sloveniji  radi  poduzimanje mjera iz njihove nadležnosti: Predsjedništvu Bosne i Hercegovine, Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa - MVETO BiH, Ministarstvu inostranih poslova - MIP BIH,  Vladi RS i Vladi Federacije BiH, Ambasadi Republike Slovenije u BiH, Predsjedniku Republike Slovenije, Vladi Republike Slovenije, Gospodarskoj zbornici - GZ Slovenije.

Odgovore na službenu predstavku Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine, kao asocijacije svih privrednih subjekata naše države, do danas su uputili: Federalna uprava za inspekcijske poslove, SIPA , Trgovinska komora Slovenije, Ministarstvo vanjskih poslova BiH.

Nažalost, niko od ostalih predstavnika institucija u BiH i iz Republike Slovenije nije našao za shodno da bar odgovori  na zvaničnu informaciju Vanjskotrgovinske komore BiH  o opravdanoj sumnji da se radi o privrednom kriminalu sa ciljem pokušaja  prevare preko 600 domaćih kompanija koje u BiH prave obrt na godišnjem nivu između 1,5 i 2 milijarde KM, zapošljavaju preko 6.000 uposlenika i u budžet ove zemlje po raznim osnovama uplaćuju skoro 500 miliona KM,  te da po hitnom postupku pokrenu istragu iz njihove nadležnosti.

Ponovo podsjećamo javnost ali i navedene institucije da je Tužilaštvu Bosne i Hercegovine još 23.10.2014.godine, od strane oštećenih privrednih društava u BiH,  već podnesena krivična prijava protiv Mirko Tuš, Milan Mlinar, Branko Cokan, Vid Habjan, te protiv njihovih preduzeća u BiH - TUŠ d.o.o. Bihać i TUŠ Trade d.o.o Bihać, sa osnovanom sumnjom da su počinili krivična djela organizovanog kriminala  (iz čl. 250, stav 3 KZ FBiH) u vezi sa krivičnim djelom :

-  prevara u privrednom poslovanju  iz čl. 251, stav 3 KZ FBiH,

-  porezna utaja ili prevara iz čl. 210, stav 3 KZ FBiH,

-  porezna utaja iz čl. 273, stav 3 KZ FBiH

-  neplaćanja poreza iz člana 211, stav 3 KZ FBiH

INFORMACIJA I UPOZORENJE O NAJNOVIJIM AKTIVNOSTIMA “Tuš Trade d.o.o.”, Bihać

Iako su tokom svog poslovanja u proteklih godinu dana ostali dužni bh. dobavljačima preko 20,6 miliona KM,  a na prijedlog oštećenih bh. kompanija za sastanak sa ovlaštenim  predstavnikom  osnivača  „Tuš-a“ , nikada se niko nije javio, te sudeći prema aktivnostima koje rukovodstvo i vlasnik TUŠ-a provodi, očigledno je da u ovom slučaju TUŠ nema namjeru izmiriti svoje finansijske i zakonske obaveze prema dobavljačima i državi, te putem proglašavanja stečaja firme “TUŠ Trade d.o.o.”- Bihać, pokušava “na mala vrata” da se izvuče sa nelegalno ostvarenom ogromnom dobiti.

Advokat oštećenih bh. privrednika dobio je informaciju da je firma TUŠ Trade d.o.o,  podnijela  prijedlog za pokretanje stečajnog postupka u Općinskom sudu u Bihaću te da je njihov prijedlog zaprimljen pod brojem 17 0 St 062753 14 St.

Svima su sigurno poznate pravne posljedice eventualnog otvaranja stečajnog postupka prema dužniku jer ako Sud donese odluku o otvaranju stečaja nad TUŠ TRADE d.o.o., u tom slučaju svi parnični postupci koji su pokrenuti će biti prekinuti i svi bh. privrednici-dobavljači TUŠ-a  kao povjerioci odnosno tužitelji će biti pozvani da prijave svoja potraživanja u stečajnom postupku.

U skladu sa uputama advokata koji vodi ovu krivičnu prijavu, pozivaju se oštećene kompanije da, dok se dobije informacija o tome šta je preduzelo Tužilaštvo BIH, odnosno da li je Sud donio bilo kakvu odluku u pogledu otvaranja stečajnog postupka,  ne  podnose parnične tužbe za isplatu duga jer će se izložiti bespotrebnim troškovima sudske takse i dr. Troškovima, a postupak će biti prekinut i bit će upućeni da se uključe u stečajni postupak.  Na taj način bi TUŠ izbjegao plaćanje stvorenih obaveza što svakako nikome nije u interesu.

Ovim putem pozivamo Tužilaštvo BiH i sve nadležne organe i institucije u BiH da najozbiljnije shvate ovaj slučaj i po hitnom postupku poduzmu sve zakonom propisane radnje na utvrđivanju stvarnih činjenica, te onemogućavanju da firma TUŠ nelegalno “izvuče” preko 20 miliona KM iz Bosne i Hercegovine, čime bi opstanak velikog broja domaćih privrednika  došao u pitanje, a postoji  i realna šansa za gubitkom velikog broja radnih mjesta, što će, bojimo se,  neminovno dovesti do eskalacije nezadovoljstva radnika i moguće veće štete.

Napominjemo da je tržište Bosne i Hercegovine otvoreno za sve domaće i strane privrednike i investitore koji žele da posluju u skladu sa zakonima ove zemlje, ali isto tako želimo opomenuti sve one koji imaju bilo kakve nepoštene i nečasne namjere  da će morati snositi sve zakonske posljedice za tako eventualno poduzete aktivnosti. 

#Biznis