Suvad Lelo, profesor sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu procjenjuje da u BiH ima oko 40.000 različitih životinjskih vrsta, što za BiH može predstavljati izuzetan turistički potencijal, piše bh. novinska agencija Patria.
Mnoge od životinja koje obitavaju na prostoru BiH su vrlo rijetke u svijetu, te su kao takve već odavno i zaštićene kao vrsta. No, da bi se uopće govorilo o komercijalizaciji bh. faune, upozorava ovaj stručnjak, neophodno je izvršiti detaljan popis kompletne faune u BiH. Za njega je to, kaže, jednako važno koliko i popis stanovništa.
- Ne možete računati na potencijale šumarstva ako ne znate sa kojim vrstama drveta raspolažete. Isto je i sa životinjskim svijetom – kaže Lelo za NAP.
Nažalost, upozorava ovaj stručnjak dalje, osim njega i nekoliko mlađih kolega niti jedna druga institucija u zemlji ne bavi se sličnim istraživanjima. Također, objašnjava, niti jedna vlada u BiH ne želi podržati njihova nastojanja da bh. faunu nametnu na evropsko i svjetsko tržište.
- Pećina Vjetrenica je najbogatija faunom na svijetu, ali imamo jako loš marketing i nismo je iskoristili na način kako bi to drugi uradili – kaže Lelo. On je do sada, vlastitim istraživanjima, sačinio listu od 12.016 različitih životinjskih vrsta, koje žive na prostoru BiH. No, procjenjuje da je broj daleko veći i da dostiže brojku od čak 40.000.
- Mislim da sam samo zagrebao ovo područje. Potencijali su neprocjenjivi – kaže Lelo za Patriu.