Članak

Fuzija za spas: „Rušitelji“ KK Bosna bit će otkriveni

Saradnja dva kluba ostvarena je i prošle godine kada je ovaj klub podržan Bosninim juniorima u igračkom kadru, iz A-2 lige ušao u A-1.

Novi Upravni odbor KK Bosna koji je imenovan 26. marta 2014. godine izlaz za rješavanje nagomilanih problema nekadašnjeg evropskog prvaka vidi u fuziji (spajanju) sa KK Royal, ali tvrde da to neće dovesti do gašenja i nestanka sarajevskog simbola, piše bh. novinska agencija Patria.

Osnovni problem u vezi s najavljenom fuzijom jeste kome će pripasti pehar jer u slučaju gašenja kluba, zvjezdica u FIBA-i se briše i faktički KK Bosna nestaje iz historije evropskih prvaka. Većina stručnjaka smatra da je fuzija klubova dobar način rješavanja problema jer se tako spasila i beogradska Crvena zvezda fuzijom sa FMP-om (2011. godine).

Praktično, ovo bi značilo da KK Bosna koristi račune KK Royal koji su „čisti“, jer su njeni svi blokirani zbog milionskih dugovanja...

Osnovni cilj u svakom slučaju trebao bi biti otkrivanje krivaca koji su KK Bosnu doveli na rub propasti. Time će se baviti, tvrde iz Uprave, tužilaštva.

Novinska agencija Patria intenzivno je pisala o dešavanjima u klubu i onome što je dovelo do propasti KK Bosna. Krenimo redom.

Bosna je prije 35 godina osvojila naslov prvaka Evrope i to bez stranih igrača u timu. Ali ovoga 5. aprila malo se o tome govorilo, jer Bosna jedva da danas postoji. Od šampionske Bosne ostalo je samo ime.

Klub se nalazi u finansijskim problemima, koji su izazvali krizu rezultata. Stoga Bosna godinama ne uspijeva da parira najboljim ekipama u BiH, a ne učestvuje ni u regionalnom takmičenju.  Ali, ne tako davno u dvorani „Mirza Delibašić“ tražila se karta više. Na parketu same zvijezde Amerikanci, domaći igrači, reprezentativci...

Novca nije nedostajalo...Prvi primjer ove činjenice je nekadašnji ljubimac sarajevske publike Amerikanac Lens Vilijams (Lance Williams) čiji je godišnji ugovor bio težak 200 hiljada KM. Na čelu kluba tada je bio poznati biznismen Nihad Imamović. Inače, Imamović je u KK Bosna na različitim funkcijama bio od 1997. do 2012. godine. Bilo je i rezultata, pa niko nije postavljao pitanja zašto je npr. anonimus u košarci Goran Bajić primao plaću od 18.000 KM.

Uz dovođenje skupih „zvijezda“ zaboravljani su domaći talenti, a dugovi su se gomilali. Promrzli u nezagrijanim prostorijama, bez dvorane i prosperiteta govorilo se i o mogućem gašenju Bosne. Ali, niko se tako hrabar nije pojavio. Dugovi prema određenim igračima i dalje stoje, a Bosna za to vrijeme ne može dovoditi strance.

Pitanje koje se nameće jeste gdje je nestao novac od ugovora sa ASA Holdingom i BH Telecomom i drugih sponzora.

Prošle godinie Studenti su uspjeli za nešto manje od dvije godine smanjiti dug koji je iznosio 8,9 miliona KM, na 6,7 miliona KM i to je ocijenjeno kao super uspješno, ali ipak je daleko od toga, jer prostom računicom lako je utvrditi da ovakav minus nije smio biti ni zabilježen.

Upravni odbor košarkaškog kluba Bosna donio je u aprilu 2014. odluku o angažiranju vanjskog revizora kako bi se utvrdilo pravo finansijsko stanje nekadašnjeg  giganta. Tada su članovi novog Upravnog odbora sarajevskih Studenata donijeli su punu saglasnost da se mora sačuvati ugled i čast nekadašnjeg evropskog prvaka.

Usvojeni su zaključci koji se što hitnije trebaju implementirati kako bi se prevazišla finansijska kriza u kojoj se nekadašnji prvak Evrope već duže vrijeme nalazi.

Između ostalog naloženo je hitno angažiranje i uvođenje revizorske kuće koja će ispitati poslovanja KK Bosna unazad nekoliko godina kao i svih pravnih subjekata koje je KK Bosna oformila i registrirala kako bi poslovala preko istih.

Također je navedeno da se u što skorijem roku razmotre svi pravni akti koji su potpisani i vidjeti koji su od istih nanijeli štetu klubu i ko su odgovorna lica za to.

U KK Bosna po nalogu Upravnog odbora trebala se i razmatrati sistematizacija radnih mjesta i sistem uposlenika KK Bosna koji je u ovom trenutku preglomazan.

U posljednjh 10 godina, od 2004. godine do 2013., prema preliminarnim podacima, riječ je o blizu 25 miliona maraka koje su u tom periodu prošle kroz KK Bosnu i to u vrijeme kada je ovaj klub igrao u regionalnom takmičenju i u domaćoj ligi.

KO JE KK ROYAL?

KK Royal nastao je 2013. godine na čijem čelu je Almir Bradić, koji je u mlađim kategorijama bio igrač KK Bosna. Inače, saradnja ova dva kluba ostvarena je i prošle godine kada je ovaj klub podržan Bosninim juniorima u igračkom kadru, iz A-2 lige ušao u A-1.  

Inače, Bradić je jedan od članova UO KK Bosna koji je imenovan 26. marta. Ostali članovi su: Abdul-Kerim Mirković, Slaven Marković, Goran Terzić, Amir Hrelja, Ognjen Minić, Nedžad Biberović, Adnan Jašarević, te predstavnik sarajevskog Univerziteta.

Ukoliko Košarkaški savez BiH da dozvolu, naziv novog/starog kluba bit će KK Royal Bosna koji će se ubuduće takmičiti u najvišem rangu, Ligi 13 Prvenstva BiH.

#Sport