Državna kompanija ZOI '84, posljednjih sedam godina grca u dugovima, iako se vrijednost imovine kojom raspolaže ova kompanija procjenjuje na više desetaka miliona maraka, a ekonomski stručnjaci već godinama predviđaju da bi ZOI '84 mogao biti pokretač kompletne privrede u Kantonu Sarajevu, ali i Bosni i Hercegovini, piše bh. novinska agencija Patria (NAP).
ZOI '84 upravlja Ski Centrom na Bjelašnici i Igmanu, Olimpijskim kompleksom Zetra, vlasnici su ZOI TOURS turističke agencije, a u vlasništvu ili suvlasništvu imaju i nekoliko drugih nekretnina u najatraktivnijim dijelovima Sarajeva. Ukoliko bi ova kompanija radila punim kapacitetom, BiH bi godišnje posjećivalo duplo više turista nego što je to sada slučaj, od kojih bi koristi imao cijeli privredni sektor Sarajeva ali i BiH.
Velike mogućnosti
No, uprkos velikim mogućnostima koje ova kompanija može imati, oko 150 radnika ZOI '84, firme čije ime je poznato u cijelom svijetu, već godinama živi na rubu egzsistencije, a svoja prava ovog ljeta morali su tražiti i štrajkovima na ulicama Sarajeva, piše Patria.
Midhat Hubijar, sedmi po redu direktor ZOI '84 od završetka agresije na BiH do danas, imenovan polovinom novembra ove godine na ovu poziciju, navodno ima plan kako će firmu oporaviti, ali ni dva mjeseca od njegovog imenovanja nije dobio podršku Sindikata radnika kompanije.
Ne vjeruju mu. Spočitavaju mu da je već na samom početku pokazao da nije prijatelj ove kompanije. Zaposlio je tjelohranitelja, radnicima nije jasno od koga će ga braniti, a ne želi im, kažu, prezentirati ni plan oporavka kompanije. Tvrde da novi direktor njih krije i ugovore kome je i za koliko novca izdao njihovu upravnu zgradu u najatraktivnijem dijelu grada, u ulici Branilaca Sarajeva.
Međunarodni olimpijski komitet je 1978. godine dozvolio Gradu Sarajevu da organizira Zimske olimpijske igre (ZOI).
Gradsko vijeće tada će donijeti odluku za formiranje Organizacionog komiteta, koji je bio zadužen za kompletnu organizaciju najvećeg zimskog sportskog događaja u svijetu. Pripreme za Zimske olimpijske igre u Sarajevu trajale su šest godina. Održane su u februaru 1984. godine i proglašene su za jedne od najbolje organiziranih olimpijskih igara do tada. Bile su to 14. po redu Zimske olimpijske igre. Sarajevo je tih dana bio centar svijeta, čijim ulicama su hodale neke od najvećih sportkih legendi tog vremena.
Nakon završetka Zimskih igara u Sarajevu, Komitet postaje preduzeće ZOI ’84 Olimpijski centar Sarajevo, s hotelima, poslovnim turizmom, sportom kao glavnim aktivnostima post-olimpijskog perioda.
Crni dani za ZOI '84, tvrde njegovi uposlenici, nastupili su 2007. godine, kada je na čelo kompanije došao Nadžad Ajnadžić.
Redovne plate
Više nego uspješno kompaniju su do tada vodili Enes Terzić, koji je na čelu ZOI '84 bio do 2000. godine, a od tada do 2007. godine na njenom čelu bio je Džemal Bisić. Radnici tvrde da su i u vrijeme jednog i drugog direktora dobijali redovne plate, čak i 13-tu ali i regrese.
- Bisić je Ajnadžiću u ruke dao potpuno zdravu i profitabilnu kompaniju – kaže Alija Hodžić, predsjednik Sindikata radnika ZOI '84.
Šta se poslije desilo, niko ne zna, ali je kompanije krenula sve lošije poslovati.
Nizbrdo krenulo od Ajnadžića
Radnici tvrde da je Ajnadžić uposlio oko 45 radnika koji su opteretili poslovanje kompanije, firma se zadužila za više miliona KM, plate su počele kasniti.
- Zapravo, radnici nikada ne znaju koliko je kompanija sada dužna, spominje se cifra od 20 miliona KM, pa se spominje dug od 12 miliona, radnici jednostavno nikada nemaju pravi uvid u poslovanje kompanije – kaže Hodžić.
Ajnadžića, inače kadar SDA, će 2011. godine naslijediti Jasmin Terović (SDA), nekoliko mjeseci kasnije Salko Hasanefendić (SDP), zatim Marijana Arapović-Podrug (prijedlog Besima Mehmedića nekadašnjeg člana SBiH), na nekoliko mjeseci ponovo je vraćen Džemal Bisić, a poslije njega došao je Džavid Kurtišaj.
- Niko od tih ljudi se nije zadržao više od nekoliko mjeseci. Nisu uspjeli riješiti probleme ZOI '84 i direktori su davali ostavke. Kompanija je sve više i više padala – kaže Hodžić.
Polovinom novembra ove godine na mjestu generalnog direktora izabran je do tada javnosti nepoznati Midhat Hubijar, vlasnik male zaštitarske tvrtke koji je dugo godina proveo u Saudijskoj Arabiji, a među najboljim prijateljima mu je načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić.
Radnicima je nakon imenovanja Hubijara isplaćeno devet i po od 14 neisplaćenih plaća. Hubijar naizgled ima veoma zdrav plan oporavka firme.
- Izdat ćemo upravnu zgradu kompanije zakupcima, od čijih kirija ćemo vraćati kredit od osam miliona KM, koje je kompanija kod BOR banke podigla za nove investicije i isplatu zaostalih plaća – potvrdio je Hubijar u razgovoru za Patriu.
Radnici iseljeni
Radnici su zamrzli štrajk koji traje još od ljeta ove godine, i vratili se na poslove. No, samo nekoliko dana nakon toga, optužbe su počele pljuštati i sa jedne i sa druge strane. Radnici optužuju novog direktora da sprovodi samovolju, Hubijar tvrdi da će firma krenuti naprijed i da radnici moraju biti strpljivi.
Priznaje da ima „nekih nesuglasica“ sa Sindikatom ZOI '84, ali je siguran da će njegov plan kompaniju izvesti na zelenu granu.
Hodžić kaže da bi on vjerovatno više volio od Hubijara da ZOI '84 krene pozitivno poslovati, ali mu i dalje nije jasno zbog čega Hubijar krije plan kako je zamislio ozdraviti kompaniju, ako ga uopće i ima, zbog čega krije kome je i za koliko izdao upravnu zgradu u ulici Branilaca Srajeva, te kako planira isplatiti sljedeću platu radncima.
Zašto Hubijar krije kome je izdao(prodao) zgradu
- Tokom vikenda iselili su nas iz uprave zgrade, i sada smo u prostorijama Zetre. Mi se slažemo sa odlukom da se izda naša zgrada, ali već danima direktor Hubijar ne želi kazati kome je izdao našu zgradu. Nije nam jasno zbog čega to krije od nas – kaže Hodžić.
Radnici se boje da se u ZOI '84 sprema veliki kriminal, u kojem će neko kupiti njihovu zgradu za male novce, što bi vjerovatno značio i kraj ovog preduzeća, piše NAP.