U Sarajevu je u četvrtak održana press konferenciju pod nazivom "Romkinje na Zapadnom Balkanu – priča o aktivizmu, solidarnosti i podršci' na kojoj su predstavljeni rezultati trogodišnjeg projekta pod nazivom „Aktivna inkluzija i prava Romkinja na Zapadnom Balkanu“ koji finansira Austrijska razvojna kooperacija.
Kako je naglasila Sumka Bučan, direktorica organizacije CARE International Balkans, projekat je pomogao u povećanju vidljivosti Romkinja, njihovom aktivnom učešću u društveno-političkom životu kroz različita tijela i komisije te priznavanje rada njihovih organizacija u romskim zajednicama.
Projekat je, kako je kazala Bučan, dao doprinos rješavanju konkretnih problema s kojima se Romkinje susreću poput obrazovanja, zdravstva, stambenog zbrinjavanja i generalno podizanja nivoa ljudskih prava Romkinja te njihovoj vidljivosti.
Statistike pokazuju da je u ovom projektu učestvovalo ukupno 14.000 Romkinja i Roma jer su muškarci, na primjer, njih 435 aktivno učestvovali u radionicama o podizanju svijesti kada je u pitanju obrazovanje djevojčica.
Pored ovoga, 23 Romkinje je obrazovano i razvilo vještine za političku participaciju, što će značajno povećati njihovu predstavljenost u organima vlasti.
Kroz projekat su uložena i značajna sredstva, pa je tako dodijeljeno 39 malih grantova romskim organizacijama u vrijednosti od po 3.500 eura u oblasti obrazovanja i pristupa zdravstvenoj zaštiti, odnosno prevenciji rodnouslovljenog nasilja.
U sve tri zemlje u kojima se projekat odvijao protekle tri godine, BiH, Srbiji i Crnoj Gori, zahvaljujući obrazovnim aktivnostima smanjen je broj prijavljenih slučajeva nasilja u romskim porodicama.
Kada je u pitanju sama BiH, Udruženje žena Romkinja 'Bolja budućnost' iz Tuzle koje je bilo glavni partner projekta, zabilježilo je da je broj slučaejva nasilja smanjen za 20%. Romkinje su po prvi put imale priliku da obave ginekološke i preglede dojke. Direktnu i konkretnu korist od projekta imalo je ukupno 2.705 Romkinja i Roma, a indirektnu 62.932 u cijeloj BiH, rekla je Jadranka Miličević, iz CARE International Balkans.
U projekat su kao pertneri bile uključene tri organizacije – Romski ženski centar 'Bibija' iz Srbije, Centar za romske inicijative iz Crne Gore i UŽR 'Bolja budućnost' iz BiH.
Na press konferenciji je predstavljen i Kalendar aktivnosti povodom Mjesec dana ženskog romskog aktivizma koji počinje 8. marta i traje do 8. aprila.2015.