Bosanskohercegovački ljekari koji vode projekt doniranja organa zatražili su danas da se u akciju uključi i Islamska zajenica u BiH, odnosno da vjernicima ukaže na važnost doniranja organa nakon smrti.
Potpisivanje donorse kartice, tvrde ljekari, ne samo da spašava živote mnogih oboljelih nego otvara i nova radna mjesta za mlade stručnjake iz Bosne i Hercegovine koji su specijalizirni iz ove oblasti.
Načelnik Klinike za hirurgiju Univerzitetsko-kliničkog centra u Tuzli i vođa tima za transplantaciju organa u ovoj zdravstvenoj instituciji prof. dr. Zijah Rifatbegović sastao se danas u Sarajevu sa reisu-l-ulemom Huseinom ef. Kavazoviće, od kojeg je zatražio da Islamska zajednica u BiH pomogne u ukazivanju važnosti doniranja organa nakon smrti.
- Transplantacijska medicina i transplantacija organa u Bosni i Hercegovini donosi veliki medicinski napredak, društveni i socijalni napredak, a samim tim omogućava veliku uštedu novca koji bi ostajao u Bosni i Hercegovini. To omogućava i otvaranje novih radnih mjesta putem tog programa što bi zadržalo mlade i sposobne medicinske kadrove – rekao je dr. Rifatbegović u razgovoru s reisom Kavazovićem.
Pitanje doniranja organa nakon smrti vrlo je osjetljivo pitanje sa aspekta islamskog učenja. Islamski učenjaci ranije su kazali da je doniranje organa poslije smrti dozvoljeno, ali tačno se zna koji organi mogu a koji ne mogu biti donirani.
- Nije dozvoljeno donirati reproduktivne organe. Nije dozvoljeno ni unakažavanje leša amputiranjem vanjskih organa. Budući da se u tzv. donorskoj kartici ne izuzima bilo koji organ, nije dozvoljeno bjanko potpisati tu karticu. Treba naznačiti koji se organ daruje – odgovor je koji su ponudili iz Islamske zajednice u BiH još 2007. godine, a koji se može vidjeti na stranici Rijaseta.
- Reis Kavazović rekao je kako će pitanje donorske mreže i transplantacije organa biti stavljeno na dnevni red sjednice Vijeća muftija nakon čega će biti donijeta i odgovarajuća fetva o ovom pitanju, prenosi Patria.