Moje kolege i ja davali smo krv za bolesnu majku Ljupka Tasića neposredno prije početka srpske agresije na BiH, htjeli smo pomoći, žena je imala tumor i ležala je u bolnici u Foči.
Iznenadilo me to da je Ljupko poslije toga zaboravio svu dobrotu koju su Bošnjaci učinili prema njemu i njegovoj porodici. Kada su 1992. godine četnici krenuli ubijati po Višegradu, on je postao jedan od najvećih zločinaca u ovom mjestu – kaže za bh. novinsku agenciju Patria Bakira Hasečić, predsjednica Udruženja „Žena - Žrtva rata“. Udruženje zastupa žene iz BiH koje su tokom srpske agresije prošle razne oblike tortura. A, takvih je, kaže, na hiljade u cijeloj zemlji.
Udruženje pomaže i u tome da tužilaštva i sudovi u zemlji lakše dođu od osumnjičenih za ratna nedjela, ali i kod prikupljanja materijala prilikom podizanja same optužnice. Upravo su, kaže, i prilikom podizanja optužnice protiv Tasića prije nekoliko godina, neka od dokumenata Udruženja bila od krucijalne važnosti.
Tasiću će Sud Bosne i Hercegovine naredne sedmice izreći presudu za ratne zločine počinjene u Višegradu od 1992. godine, ali i okolnim mjestima, a zajedno sa njim Sud će kaznu izreći i Predragu Milisavljeviću i Milošu Panteliću, koji se također terete za kršenje pravila ratovanja.
Njima se sudilo za najstrašnije zločine počinjene nad Bošnjacima u Višegradu i okolnim mjestima tokom srpske agresije na BiH. Oni su, prema provedenim istragama i izjavama svjedoka, ubijali, silovali i iživljavali se na najmonstruozni način nad stotinama Bošnjaka koji su početkom agresije na BiH prvo zatvarani u lokalnu policijsku stanicu ili na druga mjesta, zlostavljani, a onda ubijani ili živi spaljivani.
Znate, kaže Bakira, najvežnije od svega je da zločinci sada dobiju taj epitet za su zločinci, jer oni iz udruženja žele da sve buduće generacije vide da je pravda dostižna i da će nedjela biti kažnjena kad-tad.
Bakira je prije rata imala kontakte sa porodicama i druga dva zločinca: Predragom Milisavljevićem i Milošom Pantelićem.
- Predrag je bio moj komšija, poznavali smo se jako dobro. Njegov otac radio je sa mojim ocem. U zgradi u kojoj je on živio, stanovala je moja tetka sa svojom porodicom. Stalno sam imala kontakte sa njim – kaže Hasečić.
- Moj tetić Mustafa, koji je stanovao samo jedan sprat ispod Predraga, koji ja čak i odrastao skupa sa njim, prvo je zlostavljan a onda ubijen. Odvedena je i prva Predragova komšinica Jasmina, koja je stanovala vrata do vrata sa njim. Odvedeni su i ubijeni i drugi Bošnjaci iz zgrade gdje je živio Predrag, kao i drugi Bošnjaci iz komšiluka.
Ona poznaje i trećeg optuženog, Miloša Pantelića, kojem će sud naredne sedmice također izreći presudu zbog počinjenih zločina u Višegadu.
- Pantelić i njegova porodica živjeli su jako teško, bilu su sirotinja, i komšije su im često pomagale da prežive. Jedne prilike smo im sakupljali novac da obnove trošnu kuću u kojoj su živjeli. Ali, kada su krenuli sukobi, sve je to zaboravio, bio je jedan od najistaknutijih zločinaca koji je ubijao Bošnjake – kaže Hasečić, piše NAP.