U utorak 29. septembra sa početkom u 10 sati održat će se Plenarna sjednica Ustavnog suda BiH na kojoj će se održati javna rasprava u postupku odlučivanja o zahtjevu za ocjenu ustavnosti Zakona o praznicima Republike Srpske, prenosi novinska agencija Patria.
Na javnu raspravu pozvani su učesnici u postupku i osobe koje Ustavnom sudu BiH mogu dati stručna mišljenja i objašnjenja značajna za donošenje odluke, o čemu je Ustavni sud BiH ranije donio odluku i obavijestio učesnike u javnoj raspravi.
Podsjećanja radi, član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović podnio je Ustavnom sudu zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o praznicima entiteta RS.
On je tražio ocjenu ustavnosti obilježavanja 9. januara, Dana RS-a. Izetbegović je u apelaciji naveo da 9. januar kao Dan RS-a, između ostalog, nije u saglasnosti sa članom II/4. Ustava BiH.
- 9. januar 1992. godine datum je kada je “Skupština srpskog naroda u BiH” usvojila “Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH” na područjima “srpskih autonomnih regija i oblasti, te drugih srpskih etničkih cjelina u BiH”. Tom deklaracijom predviđeno je i “teritorijalno razgraničenje s političkim zajednicama drugih naroda Bosne i Hercegovine”.
Iz “Deklaracije o proglašenju Republike srpskog naroda BiH” proizlazi namjera da se formira država dominantno jednog, srpskog naroda, uz apsolutno isključivanje i diskriminaciju svih drugih naroda i gaženje njihovih prava.
– To će se kasnije pokazati i tokom agresije na BiH, kada je na tom teritoriju izvršeno sistemsko i plansko etničko čišćenje svih koji nisu Srbi, uz činjenje brojnih drugih povreda međunarodnog humanitarnog prava, što će kulminirati genocidom nad Bošnjacima u Srebrenici – naveo je Izetbegović u zahtjevu Ustavnom sudu u januaru 2013. godine.
Ocijeni li Ustavni sud BiH da je Zakon o praznicima, tačnije 9. januar neustavan, bit će to historijska odluka kojom sva dosadašnja nastojanja zvaničnika iz RS, da predstave kako je BiH nastala u Dejtonu, a RS prije toga, padaju u vodu.