Članak

Šta stranke traže za ulazak u vlast

Uspostava Vijeća ministara išla je puno lakše od Vlade FBiH, jer je Savez za promjene (blok stranaka iz RS-a na čelu sa SDS-om) imao jasne uvjete, a i način biranja i raspodjele pozicija je jednostavn

Uspostava vlasti u BiH nakon održanih Općih izbora 2014. godine tekla je sporo, a stranke su imale različite uvjete kako bi njihovi predstavnici potpisali sporazum o koaliranju, jer niti jedna partija u BiH nije osvojila dovoljno glasova da bi mogla samostalno djelovati, piše novinska agencija Patria.

Tako su građani BiH na uspostavu Vlade FBiH i Vijeća ministara čekali pet mjeseci od održavanja Općih izbora.

Uspostava Vijeća ministara išla je puno lakše od Vlade FBiH, jer je Savez za promjene (blok stranaka iz RS-a na čelu sa SDS-om) imao jasne uvjete, a i način biranja i raspodjele pozicija je jednostavniji.

Ali, kod formiranja Vlade FBiH puno toga je škripalo. Na početku dogovor oko Federacije BiH „zapeo“ je zbog zahtjeva DF-a Željka Komšića da ima isti broj ministarstava kao i HDZ BiH te da im pripadne ministarstvo finansija što je predsjednik HDZ-a Dragan Čović isključio kao mogućnost, a tražio je i dobio šest od šesnaest ministarstava.

DF i SDA dobili su po pet ministarstava (jedno zajedničko), ali ubrzo nakon formiranja vlasti koalicija je pukla, jer se DF žestoko protivio spornoj Uredbi, a na Vladi FBiH SDA i HDZ preglasali su DF i usvojili uredbu kojom se smjene i imenovanja u javnim preduzećima izuzimaju od resornih ministarstava i prenose na Vladu.

Slučaj je sada na Ustavnom sudu FBiH, a DF čeka ishod i konačnu odluku te će vrlo vjerovatno od odluke Ustavnog suda ovisiti da li će DF ostati u vlasti ili će biti opozicija. S obzirom da su već dva ministra DF-a razrješena, SDA je krenula u potragu za novim koalicionim partnerima, ali su naišli na velike apetite malih stranaka.

A-sda i SBiH su sada i zvanično dio vladajuće koalicije, od daljnjih pregovora odustao je BPS, a u priču se sada uključio i SBB Fahrudina Radončića. BPS je inače, ulazak u vlast uslovljavao sa Ministarstvom turizma i okoliša, Fondom za zaštitu okoliša, 28 pozicija u upravnim odborima, te dao rok Izetbegoviću za rješavanje „političkih ubistava“ među kojima su naveli i porodičnu tragediju koju su doživjeli Sefer i Semir Halilović.

A-sda svoj ulazak u koaliciju želi da „naplati“ uzimanjem Ministarstva trgovina u Vladi FBiH. Kadrovi SBiH, koja je tražila za sebe Ministarstvo energetike, industrije i rudarstva, već su instalirani u neka javna preduzeća kao što je Elektroprivreda, a iz SBB-a tvrde da im ne trebaju čak ni pozicije u izvršnoj vlasti.

Navodno je Radončić na sastanku sa  Izetbegovićem kazao da je svjestan težine političke krize i da je spreman maksimalno doprinijeti stabilizaciji političkih prilika u državi i podržati aktuelnu vlast, bez obzira hoće li SBB biti dio vladajuće koalicije.

No, koliko je izvjesno da se nešto tako ostvari za sada nije poznato, jer zvanični susret delegacija SDA i SBB-a još se nije desio.

Treba napomenuti da je Izetbegović kazao da SBB u slučaju ulaska neće ostati bez dijela kolača u vlasti. Od ranije se špekulira da je Radončić zainteresiran za poziciju predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, a na sonu je za sada upražnjeno, ukoliko se DF ne bi vratio u vlast, ostalo nekoliko pozicija.

U Vladi FBiH tako bi za SBB ostali Ministarstvo za rad i socijalnu politiku, te turizam i okoliš nakon odustajanja BPS-a, a u Vijeću ministara Ministarstvo prometa i komunikacija i zamjenik ministra odbrane.

Kakvi i koliki prohtjevi bi bili SBB-a, ako bi se dogodilo da se DF povuče i iz svih kantonalnih vlada, za sada se ne zna. Ali se zna da u vlast niko ne ulazi onako, na lijepe oči.

Ono što je važno napomenuti jeste da HDZ BiH nije učinio niti jedan ustupak tokom formiranja vlasti, te je Čović dobio sve što je poželio. Tako HDZ BiH u rukama ima finansije na svim nivoima, a u Vladi FBiH glavnu riječ vodi Marinko Čavara, predsjednik FBiH.

Sada je jasno da je Sporazum pod nazivom Programska načela stranka i koalicija za uspostavljanje i djelovanje vlasti u Bosni i Hercegovini potpisan između dužnosnika predstavnika koalicije stranaka okupljenih oko Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ), Stranke demokratske akcije (SDA), Demokratske fronte (DF) samo mrtvo slovo na papiru, a o njemu se više i ne priča iako su svi lideri ovih partija mahali s papirima govoreći da je u njima budućnost. 

#BiH