Članak

SAD i Vijetnam kažu da se nadaju produbljivanju veza dok Blinken boravi u Hanoiju

U svojoj prvoj posjeti toj zemlji jugoistočne Azije kao najviši američki diplomata, Blinken se sastao s najvišim zvaničnicima.

(Patria) - Vijetnamski premijer Pham Minh Chinh i američki državni sekretar Antony Blinken u subotu su izrazili želju za produbljivanjem veza dok Washington nastoji učvrstiti saveze kako bi se suprotstavio sve asertivnijoj Kini, javio je Reuters.

U svojoj prvoj posjeti toj zemlji jugoistočne Azije kao najviši američki diplomata, Blinken se sastao s najvišim zvaničnicima uključujući generalnog sekretara Vijetnama Nguyen Phu Tronga i premijera Pham Minh Chinha. Glavna tema bila je mogućnost unapređenja bilateralnih veza.

„Za predsjednika Bidena, za Washington, ovo je jedan od najdinamičnijih i jedan od najvažnijih odnosa koje smo imali“, rekao je Blinken na konferenciji za novinare. „Imao je izvanrednu putanju u posljednjih nekoliko decenija. Naše uvjerenje je da može i da će postati još jači“, dodao je.

Ostalo je nejasno kada bi se nadogradnja formalnih veza mogla dogoditi, ali Blinken je izrazio nadu da bi se to moglo dogoditi „u sedmicama i mjesecima koji su pred nama“.

Prije sastanka s Blinkenom, Chinh je rekao da obje strane žele da uzdignu veze „na novu visinu“, nakon telefonskog razgovora prošlog mjeseca između predsjednika Joea Bidena i šefa vladajuće Komunističke partije Vijetnama, Nguyen Phu Tronga, razgovor za koji je rekao da je dao „odličan uspjeh“.

Blinken je rekao novinarima da je sigurnost među ključnim komponentama odnosa dviju zemalja i napomenuo da je to u porastu, a Washington je finalizovao isporuku trećeg mornaričkog katera za podršku vijetnamskoj obalskoj straži.

Washington i američke odbrambene firme otvoreno su rekle da žele pojačati svoje vojne opskrbe Vijetnamu, do sada uglavnom ograničene na brodove obalske straže i avione za obuku, jer ta zemlja nastoji da se udalji od Rusije, koja je trenutno njen glavni dobavljač.

Ali vojni sporazumi sa SAD suočavaju se s mnogim potencijalnim preprekama, budući da bi zastupnici u Washingtonu mogli blokirati prodaju oružja zbog pitanja ljudskih prava. Američko oružje je također skupo, rizikuje da izazove kineske reakcije i možda se neće lahko integrisrati s vijetnamskim oružjem, kažu analitičari.

Blinkenova posjeta bila je dio šire strategije SAD-a u jugoistočnoj Aziji za izgradnju koalicije za suprotstavljanje Kini i odvraćanje svake potencijalne akcije Pekinga protiv Tajvana. Mnoge zemlje u regionu oklijevaju da se suprotstave svom gigantskom susjedu, koji nije samo vojna sila već i ključni trgovinski partner i izvor investicija.

Za SAD, Vijetnam je ključni trgovinski partner jugoistočne Azije s kojim Washington želi ojačati veze. Ali za Hanoi je to bio težak balans između saradnje sa Washingtonom bez uznemiravanja Pekinga, iako je Vijetnam uznemiren sve većim zahtjevima Kine u Južnom kineskom moru.

Nakon sastanaka u Vijetnamu, Blinken će u nedjelju otputovati u Japan kako bi prisustvovao sastanku ministara vanjskih poslova Grupe sedam bogatih zemalja.

#Svijet #SAD #AntonyBlinken #Vijetnam