SARAJEVO, (Patria) - Državna imovina je jedna od najvažnijih tema suvereniteta BiH. Nema nikakve dileme je to pitanje vezano na način da je BiH Dejtonskim mirovnim sporazumom država nasljednica sve one imovine koja je bila u Socijalističkoj Republici BiH, što je u konačnici potvrdio Ustavni sud BiH da je država BiH titular državne imovine, istakao je u emisiji Rezime Federalne televizije Dženan Đonlagić, delegat u Domu naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine i generalni sekretar Demokratske fronte.
"Vrlo je važno napomenuti da nisu u pitanju samo nekretnine, neke fizičke lokacije nego su to i tzv. javna dobra. Sve ono što čini epitet suverenosti jedne države. To je jedno od najkrunijih pitanja državotvornosti i suverenosti BiH i zato je važno da je što veći krug političkih stranaka koje djeluju na svim nivoima vlasti potpisalo tu današnju izjavu i na jedna vrlo efikasan način poslali poruku da ipak postoji određena politička linija ispod koje se ne može ići."
Đonlagić navodi da su stranke "trojke" od 2. oktobra ubjeđivale da se politika SNSD-a promijenila i da se Milorad Dodik promijenio.
"Da ulazimo u relaksaciju odnosa i da je to neko novo lice Milorada Dodika. Otpočetka smo tvrdili da politika SNSD-a i Milorada Dodika se nije promijenila što je potvrdilo, ne samo danas. Već nekoliko sedmica traje ta priča i politička artikulacija, prije svega Dodika i njegovih SNSD-ovaca kako je pitanje državne imovine zapravo za Rs važno pitanje i kako će to pitanje odlučiti hoće li oni povući potez vezano za eventualnu odluku o otcjepljenju entiteta iz države BiH. Tada su zapravo predstavnici 'trojke' na državnom nivou dobili politički šamar, politički nokaut ovom današnjom reakcijom i pokazalo se da se zapravo ta politika nije promijenila i da je to pitanje, kao i neka druga pitanja ipak trebalo definisati prije nego što su sprintom utrčali u državnu vlast bez postavljanja bilo kakvih političkih linija i zahtjeva i uslova prema koalicionim partnerima na državnom nivou, SNSD-u i HDZ-u", navodi Đonlagić.
Kaže da ćemo dobiti etničke torove koji nisu rezultat samo današnje reakcije.
"Na to treba vezati i odluku Christiana Schmidta od 2. oktobra koja je sve ovo zapravo proizvela i zamutila tu političku vodu u BiH", podsjeća generalni sekretar DF.
O formiranju vlasti na federalnom nivou Đonlagić kaže da se sprema kaljava igranka Christiana Schmidta, drugi dio.
"Mi smo odmah 2.oktobra kada je prvu intervenciju napravio kazali da će to zapravo izazvati još veće probleme u BiH. Njegova prva odluka 2.oktobra je bio prvi pokušaj zaustavljanja projekta ili ideje građanskog društva i građanske BiH, odnosno promjene Ustava u BiH u kojem bi se odmakli od etničkog i približili građanskom modelu. I zato svo ovo vrijeme tvrdimo da ovo nisu stranačke igre, da ovo nije jednostranačko pitanje, čak nije ni višestranačko pitanje, ovo je pitanje kakvo uređenje države BiHćemo imati u budućnosti. Sa ovakvim odlukama i potencijalno novom odlukom koja će etnički zacementirati model uređenja samo u jednom dijelu BiH, u Federaciji, će nas u potpunosti udaljiti od EU. Mi satim modelom ne možemo biti punopravna članica EU", zaključuje Đonlagić.