(Patria) - Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock je opisala dijelove svog nedavnog putovanja u Kinu kao „više nego šokantne“ i rekla da Peking sve više postaje sistemski rival, što je više nego trgovinski partner i konkurent.
Oštre primjedbe uslijedile su nakon prošlosedmične posjete Beerbock Pekingu gdje je upozorila da bi svaki pokušaj Kine da kontroliše Tajvan bio neprihvatljiv, javio je Reuters.
Baerbock je također rekla da Kina želi slijediti svoja pravila nauštrb međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima. Peking je zauzvrat zatražio od Njemačke da podrži „ponovno ujedinjenje“ Tajvana i rekao da Kina i Njemačka nisu protivnici već partneri. Govoreći pred njemačkim Bundestagom (donji dom parlamenta) u srijedu o svom putovanju u Kinu, Berbock je rekla da je „nešto od toga zaista bilo više nego šokantno“.
Ona nije elaborirala detalje, iako je njena primjedba uslijedila nakon što je rekla da Kina postaje sve represivnija iznutra i agresivnija spolja. Za Njemačku, rekla je, Kina je partner, konkurent i sistemski rival, ali njen utisak je sada „da se aspekt sistemskih rivala sve više povećava“.
Kina je najveći njemački trgovinski partner, rekla je Baerbock, ali to ne znači da je Peking bio i najvažniji trgovinski partner Njemačke. Njemačka vlada želi raditi s Kinom, ali ne želi ponoviti greške iz prošlosti, na primjer pojam „promjene kroz trgovinu“, rekla je, da Zapad može postići političke promjene u autoritarnim režimima kroz trgovinu.
Baerbock je također rekla da Kina ima odgovornost da radi na miru u svijetu, posebno koristeći svoj utjecaj na Rusiju u ratu u Ukrajini. Ona je pozdravila obećanje Pekinga da neće isporučivati oružje Rusiji, uključujući predmete dvostruke namjene, iako je dodala da će Berlin vidjeti kako će to obećanje funkcionisati u praksi.
Odstupajući od politike bivše kancelarke Angele Merkel, vlada Olafa Scholza razvija novu kinesku strategiju za smanjenje zavisnosti od azijske ekonomske supersile, vitalnog izvoznog tržišta za njemačku robu.