(Patria) - Drugog dana Energetskog samita 2023, koji se održava u Neumu, jedan od panela bio je i "Cyber sigurnost u energetskom sektoru", a analizirani su trenutno stanje, preispitivanje kapaciteta cyber zaštite, kao i načini na koje se može unaprijediti sistem odbrane od budućih cyber napada.
Naglašena je potreba uspostavljanja tima za odgovor na incidente u kompjuterskoj sigurnosti (CERT) za energetski sektor, te za razvojem zakonodavnog okvira koji će definisati sigurnosne i cybersigurnosne zahtjeve i potrebe, kao i procedure koje će omogućiti učesnicima u energetskom sektoru da zaštite svoje objekte i poslovanje na sistematski i organizovan način.
Stručnjakinja za cyber sigurnost Ilijana Vavan naglasila je da najveću prijetnju po pitanju zaštite podataka i projekata u energetskom sektoru trenutno predstavlja umrežavanje uređaja za upravljanje energetskim sistemima koji nisu bili originalno kreirani za internet komunikaciju zbog čega ih je lako hakovati.
- Investiranje u zaštitne sisteme od potencijalnih cyber napada, kao i edukacija svih zaposlenih, najbitniji su faktori za dalji razvoj energetskog sektora u BiH - rekla je Vavan.
Kamenica: Već smo svjedočili cyber napadima na energetske kompanije u BiH (Foto: Patria)
Na panelu je potcrtano da se cyber napadi već dešavaju širom regiona, ali i u Bosni i Hercegovini, a mete su energetske kompanije i infrastruktura.
Panelisti su analizirali slučaj iz 2022., u kojem je žrtva cyber napada bio Sarajevogas. Tada je napadom direktno ugrožena mogućnost krađe podataka od hiljada građana - korisnika usluga Sarajevogasa.
- USAID EPA projekat aktivno radi na unapređenju stanja u oblasti cyber sigurnosti u energetskom sektoru u Bosni i Hercegovini. Već smo svjedočili cyber napadima na energetske kompanije u BiH, stoga su razgovori i zajednički napori na obezbjeđenju cyber sigurnosti u energetskom sektoru jedan od važnijih prioriteta - kazao je direktor USAID Projekta asistencije energetskom sektoru (USAID EPA) Mak Kamenica.
Također je istaknuta neophodnost da naša zemlja razvije strategiju o cyber sigurnosti te izgradi kapacitete CERT-ova. Posebno je naglašena potreba za stvaranjem CERT-a za energetsku oblast, koji bi se bavio zaštitom kritične infrastrukture u ovoj oblasti. Od vitalnog je to značaja za stabilnost našeg energetskog sistema i zaštite od cyber napada.