(Patria) - Poslanik Narodnog evropskog saveza (NES) u Parlamentu BiH Jasmin Emrić negativno je iznenađen sadržajem novih odluka koje je u vezi s formiranjem vlasti u FBiH jučer nametnuo visoki predstavnik Christian Schmidt.
- Mi smo očekivali da će biti privremeno rješenje nakon posljednjeg sastanka u rezidenciji šefa Delegacije EU u BiH Johanna Sattlera, koji je prije 2-3 dana održan u Sarajevu. Sattler je tada, kada smo se trebali izjasniti o rješenju koje će ponuditi visoki predstavnik, a za koje nismo znali kakvo će biti, rekao da nema većine, da po izjašnjenju tada prisutnih predsjednika stranaka oni imaju 45 ruku za takvo neko bjanko rješenje.
Zatočenici Schmidtovih amandmana
Na tom sastanku oni su rekli kako očekuju da će visoki predstavnik reagovati i donijeti rješenje, ali da o tome kakvo će ono biti ne mogu govoriti, već da se samo izjasnimo da li smo spremni podržati to rješenje, kakvo god da ono bude. Što se tiče Stranke za BiH i NES-a, predsjednik Nermin Ogrešević rekao je da mi ne možemo podržati unaprijed bjanko rješenje i da se mi zalažemo za trajno. A to znači da bi visoki predstavnik trebao proglasiti amandmane na Ustav FBiH i na članove postojećeg Ustava FBiH koji se odnose na imenovanje Vlade FBiH.
Znači, da se u potpunosti riješi ova sadašnja situacija i da to rješenje bude na demokratskim principima koji znače da se dalje ne guši stranački pluralizam, već da bude jedno otvoreno rješenje koje će omogućiti svakoj parlamentarnoj većini da provede svoju volju - izjavio je Emrić u razgovoru za Novinsku agenciju Patria.
Proteklih mjeseci, dodaje naš sagovornik, bili smo zatočenici amandmana koje je visoki predstavnik nametnuo 2. oktobra prošle godine, gdje parlamentarna većina koja je postojala u Predstavničkom domu nije mogla provesti svoju volju. “I ta se stvar morala riješiti ponovnim amandmanskim djelovanjem visokog predstavnika.”
- Ovo privremeno rješenje je nakon prvog čitanja meni potpuno iznenađenje, jer u biti ovdje se nameće sastav Vlade FBiH. Ovdje visoki predstavnik ne daje tu Ustavom propisanu proceduralnu mogućnost da Vladu predlože predsjednica i dva potpredsjednika FBiH, pa da se onda ona potvrđuje u Predstavničkom domu, već se ona nameće.
Visoki predstavnik čak određuje i datum održavanja sjednice Predstavničkog doma, što nam ukazuje na to da su oni sakupili većinu za takvo rješenje i da će to najvjerovatnije danas i potvrditi u Predstavničkom domu - rekao je Emrić.
Povezani tekst: KRALJ JE KRUNISAN I USTAV OKTROISAN Schmidt nametnuo HDZ, NiP, SDP i NS kao vladare Federacije BiH, Bošnjaci u političkom getu!
Na naše pitanje može li se ovakvo Schmidtovo nametanje okarakterisati napadom stranca na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, kako su to u svom jučerašnjem saopštenju ustvrdili iz Demokratske fronte, Emrić kaže da bi prvo trebalo detaljno proučiti sve odredbe koje je Schmidt nametnuo, pa tek onda, u skladu s Ustavom FBiH, vidjeti da li on može na takav način postupati.
- Kompleksna je ovo i pravna situacija, pa bi bilo ishitreno na taj način to okarakterisati, s obzirom na nadležnosti visokog predstavnika. Ali, svakako će to biti zanimljivo pravno tumačenje, pogotovo ako se ponovo pokrene ocjena ustavnosti ovih nametnutih odluka i nametanja Vlade na način kako je to uradio Schmidt. Jer, on je u biti ovim odlukama izvršio nametanje predloženog sastava Vlade FBiH - dodaje Emrić.
Ističe da je lično očekivao da će biti neko privremeno rješenje, ali ne i odluka ovakvog sadržaja.
- Nisam očekivao da će se baš ovako decidno propisati kako će biti imenovana Vlada FBiH. Ova odluka na neki način određuje i sastav te Vlade. Spominje se i odluka o izmjeni i dopuni odluke predsjednice FBiH, koju je ona ranije donijela, sa ovim greškama koje su uočene (24. april 2024., op.a.). Dakle, sve je to jedna potpuno nova pravna situacija koja će sigurno imati svoj konačni epilog - naglašava Emrić.
Nedemokratski način imenovanja Vlade
Dodaje kako je očigledno da parlamentarna većina predvođena "trojkom" i HDZ-om BiH ima 50 i više ruku za izglasavanje Vlade FBiH, "jer da nema, ne bi visoki predstavnik ni djelovao na ovakav način".
- Očigledno da je on vezan samo za tu većinu, samo za ovaj sastav Vlade. To je jedan potpuno nedemokratski način imenovanja Vlade. Jer visoki predstavnik ovdje određuje i kada će biti sjednica Parlamenta, i kakva će Vlada biti imenovana i kada će biti potvrđena. To je u biti iznenađenje, da se to sve tako detaljno uređuje. I to dovoljno govori da je ovo rješenje u biti samo za ovu situaciju i nijednu drugu. Za nas je to rušenje demokratskih principa i slobodne volje odlučivanja u Predstavničkom domu - potcrtava Emrić.
"Trojka" i HDZ BiH dogovorili su novu raspodjelu ministarstava u Vladi FBiH. Njima će se pridružiti i HDZ 1990, koji je dobio poziciju ministra zdravstva. NES i SBiH ostali su bez četiri ministarstva, koja će međusobno raspodijeliti "trojka".
Emrić kaže kako sada ispada da su "oni na neki način čekali da NES i SBiH, zbog našeg stava da ne podržimo privremeno rješenje, budemo diskvalificirani od tih naših dosadašnjih partnera i da onda oni rasporede ta ministarstva onako kako smatraju da treba".
- Ali, ovdje se zapravo pokazuje ta naša dosljednost i princip da nam, bez obzira na to hoćemo li ili nećemo biti u vlasti, radi stabilizacije političke situacije treba jedno trajno, održivo rješenje koje će dati prostora i za građanski, a ne čisto etnički koncept.
Jer ovo sve što se do sada uradilo je u biti ispunjavanje svih zahtjeva HDZ-a, jer HDZ nije čak prihvatio ni da se razgovara u ove posljednje dvije sedmice o nekom mogućem rješenju koje bi se trebalo postići kroz parlamentrarnu proceduru.
Povezani tekst: OBJAVLJENA SCHMIDTOVA ODLUKA Glas Bošnjaka ne vrijedi u izboru Vlade FBiH
Oni su bili protiv toga, imali su jasan stav da su protiv trajnog, dugoročnog rješenja. I vidimo da je Schmidt sve to uvažio, a nije uvažio naš zahtjev da smo mi protiv privremenog, rješenja koje trajno slabi građanski a dodatno učvršćuje i čini dominantnim etnički koncept - navodi Emrić.
Na kraju razgovora pitali smo ga i da li se sada, nakon što su napustili koaliciju s "osmorkom" i HDZ-om BiH, ispostavljaju tačnim tvrdnje da je pala u vodu priča o tome da NES neće sa SDA?
- Mi nismo nikada ovu situaciju promatrali na način za i protiv SDA. Mi smo postavili principe koji bi bili pravični i omogućili svakoj većini u Parlamentu FBiH da provede svoju volju kroz ustavnu strukturu i u skladu s procedurom propisanom Poslovnikom.
U tom kontekstu smo vodili raspravu i očigledno nas partneri nisu razumjeli niti su nas na takav način doživjeli. Svaku našu aktivnost koja je bila usmjerena ka tom trajnom i pravičnom rješenju i približavanju građanskom sistemu, oni su shvatali na način da mi želimo da se približimo SDA-u i DF-u, pa da s njima pravimo neku većinu. I to je potpuno pogrešno tumačeno.
Naša želja je bila da se ova situacija koja je nastala riješi dugoročno, da to bude u korist demokratskih principa i da na kraju krajeva bude u korist svih građana FBiH koji su glasali za poslanike koji su članovi Predstavničkog doma. U tom kontekstu bi ti demokratski principi i bili zadovoljeni i svaka druga forma tumačenja našeg ponašanja u posljednjem periodu je iskrivljena - zaključio je Emrić u razgovoru za Patriju.
(D. Kovač)