Amerika bi mijenjala Ustav u BiH a već su smislili i kako. Predlažu rezoluciju koja bi za osnov imala Dejtonski sporazum, prenosi novinska agencija Patria.
Da li i zbog čega uoči ljubilarnih dvadeset godina Dejtona Amerikanci zagovaraju promjene Ustava u BiH, američka ambasadorica Morin Kormak (Mareen Cormack) nije odgovarala. Iako se sastala sa zamjenikom predsjedavajućeg Predstavničkog doma BiH sasvim druge teme bile su aktulene.
A Mladen Bosić nije iznenađen američkom deklaracijom, iako za nju nije ni čuo. Kaže, moglo se očekivati da se ovih dana aktivira priča o promjenama Ustava.
-Ja mislim da će ovu godišnjicu Dejtona, mnogi pokušati da iskoriste da ponovo otvore priču o dejtonskom uređenju, što bi vratilo fokus na stvari o kojima evidentno nismo u mogućnosti da se dogovorimo, rekao je Bosić.
Američka rezolucija predviđa i slanje izaslanika koji bi ocijenio provođenje Dejtonskog sporazuma i o tome obavijestio američke vlasti.
Milorad Dodik, predsjeednik Republike Srpske poručuje da nema ništa protiv rezolucija, ako se nabroji šta je urađeno, šta nije i gdje je sve Ustav prekršen. Što se tiče izaslanika, poručuje, može da dođe ko god hoće.
Analitičari tvrde da se toj priči ne treba pridavati previše pažnje. Očigledno se, kažu, više tiče dešavanja u Americi nego u BiH. Tamo je u jeku predizborna kampanja, podsjeća politički analitičar Miloš Šolaja.
-Mislim da je to više proizvod balkanskih lobiranja koja u slučaju balkanskih zemalja najviše dobacuju do Kongresa. To je sve dosta relativno, a sa druge strane mislim da je to malo poigravanje za predsjedničke izbore, rekao je Šolaja, javlja ATV.