Najave vanrednih izbora u RS otvoraju ozbiljna pitanja. To jednostavno nije moguće po Ustavu BiH a ni po državnom Izbornom zakonu. Zato se i mnogi danas pitaju zašto to predlaže Savez za promjene?
Dodik se, naravno slaže, ali je svjestan da za takvo što nema zakonskog uporišta.
Samo u okolnostima raspuštanja Narodne skupštine RS mogući su prijevremeni izbori, ali djeluje nemoguće da bi većina koju SNSD ima u parlamentu sebi oduzela vlast.
Vanredni izbori su jedino mogući za Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH i to odlukom Predsjedništva ili samog Doma. Na drugoj strani ni u kom slučaju nema raspuštanja Predstavničkog doma. Dakle, vanrednih izbora nema u BIH, a prijevremeni su gotovo nemogući.
Šta onda traži opozicija u RS?
Mnogi sumnjaju da se ovdje želi instalirati stanje haosa i podjela kakvo je na sceni u Crnoj Gori.
Čak i da se nekim magijskim potezima izbori i održe u RS, time bi se samo podebljale entitetske granice u ovoj državi.
Dodik je danas suočen sa novom situacijom, da se drži zakona i brani Ustav BiH. Onaj nezakoniti i neustavni referendum još uvijek mu stoji nad glavom kao mač sa dvije oštrice. Zatjevi opozicije za vanredne izbore mu pokazuju da se pred zakonom ne mogu imati dvostruki standardi.
Kršenje Ustava i Izbornog zakona u BiH neće proći ni u kom slučaju.
Bosna i Hercegovina je jedina država u Evropi u kojoj nisu mogući vanredni izbori. Ali, već danima se u političkim vrhovima ozbiljno raspravlja o izmjenama Izbornog zakona i rasprave o ovom pitanju ne prestaju.
Nažalost, nemogućnost vanrednih izbora bilo kakvu krizu produbljuje i čini teško rješivom. Vanredni izbori značili bi veću odgovornost političkih elita. Politička odgovornost je ključni materijal za cjelovitiju BiH.