Članak

Otvoren Izborni zakon: Interresorna grupa razmatrala poglavlje 1

Inače, u ovoj grupi je 12 članova od čega su tri članovi CIK-a, a ostalo delegati i poslanici oba doma PS BiH i ministri iz Vijeća ministara BiH.

U Sarajevu je danas održana sjednica Interresorne radne grupe za izradu Izbornog zakona BiH na kojoj je između ostalog razmatrana metodologija rada ove grupe te je postignuta saglasnost da će se odlučivati dvotrećinskom većinom od prisutnih članova s tim da moraju biti po dva glasa iz reda sva tri naroda, piše bh. novinska agencija Patria.

Inače, u ovoj grupi je 12 članova od čega su tri članovi CIK-a, a ostalo delegati i poslanici oba doma PS BiH i ministri iz Vijeća ministara BiH.

Večeras je, kako je kazao Branko Petrić, predsjedavajući ove grupe svečano i počeo rad Interresorne grupe koja je na početku svog rada otvorila poglavlje 1. Izbornog zakona BiH.

Sudeći po atmosferi koja je vladala tokom rada ove grupe, stvari neće ići tako glatko pa je tako već u poglavlju 1. gdje su stvari jasne došlo do neslaganja članova grupe.

Također, Petrić je pitao članove da li su saglasni da političke stranke i akademska zajednica dostave svoje prijedloge o eventualnim rješenjima nekih zakonskih odredbi, a s ovim se nije složila Borjana Krišto, a nakon toga i svi drugi članovi smatrajući da će to biti samo gomilanje papirologije obzirom da su u radnoj grupi i određeni politički predstavnici.

Ono što je interesantno, a oko čega je nastala polemika je poglavlje 1.7. i 1.7a koje govori o pasivom i aktivnom biračkom pravu  što uključuje zabranu kandidovanja i glasanja osuđenih ratnih zločinaca na šta je imao opasku i Ognjen Tadić koji je kazao da bi on svima dopustio pravo glasa jer to smatra vidom resocijalizacije na šta su drugi članovi grupe kao što su Hazim Rančić rekli da je ovo ustavna odredba i da u njoj nema ništa sporno.

Inače, proces izrade ovog zakona morat će ići dosta brže jer je krajnji rok za to februar 2016. godine kako bi se imalo dovoljno vremena za njegovo usvajanje i objavu u Službenom listu, a da bi mogao stupiti na snagu u maju, šest mjeseci prije raspisivanja lokalnih izbora naredne godine. Poznato je da se nikakve izmjene ne mogu vršiti mimo ovog roka, odnosno pola godine prije izbora. 

#BiH