Članak

Za tri godine Bahceci centar u BiH pomogao da na svijet dođe skoro 300 zdravih beba

Cilj nam je bio da svi pacijenti Bahceci centra u Sarajevu mogu na jednom mjestu, u centru grada, obaviti sve ginekološke preglede, a da pri tome na usluzi imaju najbolji ljekarski tim i najsavremenij

U BiH sve je veći broj neplodnih parova čija je jedina nada za ostvarivanje potomstva vantjelesna oplodnja. Tim povodom posjetili smo Bahceci centar za ginekologiju, neplodnost i vantjelesnu oplodnju u Sarajevu i razgovarali sa komercijalnim direktorom Irfanom Lazovićem i medicinskim direktorom prof.dr. Umitom Goktolgom.

Patria: Kako ste se odlučili otvoriti Bahceci centar u Bosni i Hercegovini i da li ste zadovoljni rezultatima koje ste ostvarili u tri godine postojanja?

Lazović: Prvi Bahceci centar izvan Turske otvorili smo 2004. godine u Azerbejdžanu. Potom je uslijedilo otvaranje centara u Iraku, na Kipru i Kosovu, a 2012. godine otvorili smo savremeni Bahceci centar za ginekologiju, neplodnost i vantjelesnu oplodnju u Bosni i Hercegovini. Cilj nam je bio da svi pacijenti Bahceci centra u Sarajevu mogu na jednom mjestu, u centru grada, obaviti sve ginekološke preglede, a da pri tome na usluzi imaju najbolji ljekarski tim i najsavremeniju medicinsku opremu.

Uspjeli smo uspostaviti Centar koji pored ugodnog ambijenta za boravak posjeduje i najsavremeniju laboratoriju, operacionu salu, te niz drugih pogodnosti koje čine naš Centar prvim izborom za liječenje neplodnosti. Pored toga, naš stručni tim čine ljekari raznih specijalnosti sa dugogodišnjim iskustvom, koji su za samo tri godine postojanja Centra u Bosni i Hercegovini pomogli da na svijet dođe blizu 300 zdravo rođenih beba. Mi naravno neprestano ulažemo u naučni razvoj osoblja i najsavremeniju tehnologiju, što je i rezultiralo da je Grupacija Bahceci danas referentno mjesto u svijetu za oblasti ginekologije, neplodnosti i vantjelesne oplodnje.

Patria: Bahceci centar je dio Bahceci zdravstvene grupe koja je među pet najvećih IVF grupacija u Evropi. Koliko pacijenti iz BiH imaju pristup liječenju u Turskoj u Grupaciji Bahceci i od čega to zavisi? Odnosno kada se pacijenti upućuju na liječenje van BiH?

Lazović: Politika naše Grupacije jeste da svi pacijenti, bilo kojeg od 9 Bahceci centara u 6 zemalja, su pacijenti Grupacije, a ne samo jednog pojedinačnog centra. Svi naši centri upošljavaju podjednako stručno osoblje i posjeduju identičnu opremu, tako da u Sarajevu pacijenti dobijaju isti kvalitet usluge koji bi dobili u nešem matičnom centru u Istanbulu. To je jako bitno uzmemo li u obzir činjenicu da naša Grupacija zapošljava 60 doktora i preko 40 embriologa, i svi oni stoje na raspolaganju našim pacijentima bilo gdje u svijetu.

No otvaranjem Centra u Sarajevu smo najviše željeli olakšati našim pacijentima koji su do prije tri godine morali putovati u Istanbul ili IVF centre u nekoj od evropskih zemalja. Danas su u mogućnosti podvrgnuti se postupku vantjelesne oplodnje u BiH, što umnogome smanjuje troškove postupka, ali i olakšava sam proces kroz koji partneri prolaze tokom postupka. Uz sve navedeno, naši Centri ostvaruju izuzetno uspješne rezultate, koji našu Grupaciju svrstavaju u pet vodećih klinika za vantjelesnu oplodnju u Evropi, što je ujedno i naša najbolja reklama.

Patria: Vaši pacijenti dolaze i iz zemalja regije, a ne samo iz BiH. Koje usluge pruža Bahceci Centar i kakvi su uslovi boravka u Bahceciju?

Lazović: Da, naši pacijenti dolaze iz gotovo cijelog svijeta. Oko 15% pacijenata dolazi iz regiona, 5% pacijenata je iz zemalja Evropske unije, SAD i Kanade, a naravno najveći procenat, od oko 80% pacijenata je iz Bosne i Hercegovine. Jedan od naših ciljeva i jeste da postanemo kvalitetno pozicionirani u regiji, zbog činjenice da pacijenti u susjednim zemljama nemaju priliku da im se pruže pojedine usluge, posebno mislim na liječenje neplodnosti kod muškaraca.

Naš centar posjeduje četiri jednokrevetne sobe koje su opremljene najsavremenijom opremom i jednu dvokrevetnu sobu ukoliko se obavljaju medicinski postupci paralelno za oba supružnika, tako da je omogućena i ta vrsta komoditeta. Pacijenti nakon postupka provode u u sobama u prosjeku dva sata, tako da smo se trudili da boravak učinimo što ugodnijim.

Mi u Grupaciji Bahceci prije svega zapošljavamo vrhunske stručnjake s dugogodišnjim iskustvom i imamo izuzetno razvijen sistem upravljanja kvalitetom u svim našim centrima.

Bahçeci centar postao je i prvi centar za vantjelesnu oplodnju u Bosni i Hercegovini kojem je dodijeljen standard za sistem upravljanja kvalitetom ISO 9001:2008.

Pored toga, posebnu pažnju posvećujemo komplikovanim slučajevima neplodnosti kao što su: ponavljani bezuspješni pokušaji vantjelesne oplodnje, mala rezerva jajnih ćelija, genetski problemi parova, ponavljani spontani pobačaji, muškarci sa dijagnozom azospermija. U našim centrima možete obaviti ERA test, PGD, aCGH test, laparoskopske i histeroskopske operacije, mikro-TESE i druge zahvate gdje bilježimo veoma dobre rezultate. Naravno u mogućnosti smo pružiti sve ove usluge, jer naše embriloške laboratorije posjeduju vrhunsku tehnologiju poput embrioskopa ili IMSI mikroskopa.

Patria: S obzirom da je regulativa u BiH kada govorimo o vantjelesnoj oplodnji različita u RS i FBiH, vjerujem i da ste cijene prilagodili standardu u BiH. Ima li još neka olakšica koju ste omogućili svojim pacijentima?

Lazović: Recimo da su cijene prilagođene standardu u našoj zemlji i ujednačene sa cijenama u regiji, iako je o cijenama postupaka nezahvalno govoriti iz razloga što u Bahceci centru svakom pacijentu pristupamo ponaosob i razvijamo personalizirani program liječenja uvidom u zdravstveno stanje pacijenata. Tek nakon detaljnog pregleda možemo utvrditi troškove jer cijena ovisi o protokolu koji je potrebno sprovesti. Značajno je napomenuti da su cijene postupaka u Grupaciji Bahceci od 6 do 8 puta niže u odnosu na cijene postupaka u Sjedinjenim Američkim Državama.

U potpunosti vjerujemo da bi usvajanje prijedloga Zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji i programi finansiranja postupaka vantjelesne oplodnje od strane zavoda zdravstvenog osiguranja umnogome pomogao parovima koji prolaze kroz izuzetno stresan i težak period pokušavajući da ostvare potomstvo. U nedostatku podrške fondova zdravstvenog osiguranja naš Centar je donekle pokušao izaći ususret parovima osiguravajući pogodnost uzimanja beskamatnog kredita kod partnerske banke. Naši pacijenti sa invaliditetom imaju zakonsko pravo da refundiraju svoje troškove, a nadamo se da će u budućnosti i ostali pacijenti imati ista prava. Takođe, možemo se pohvaliti da svakodnevno pacijenti iz cijele BiH, tu mislim na FBiH i RS, ukazuju povjerenje našem medicinskom timu što govori da kvalitet ne poznaje granice.

Kroz aktivnosti koje realizujemo u sklopu društveno odgovornog poslovanja neprestano radimo na podizanju svijesti šire javnosti o značaju reproduktivnog zdravlja u svim fazama života.  Prvi put u Bosni i Hercegovini imamo stručni rad na temu Uzroci neplodnosti u BiH koji je objavljen u stručnom časopisu Med Arch. 2015., a što je rezultat predanog rada našeg ljekarskog tima i saradnika. Kako vjerujemo da je porodica najveće blago, pokrenuli smo i projekat “Gdje život počinje” kojim parovima suočenim sa problemom neplodnosti omogućavamo besplatne preglede i konsultacije u lokalnim zajednicama. Naši doktori su do sada u sklopu ovog projekta pružali besplatne konsultacije u Zenici, Tuzli, Bihaću, Sarajevu i Mostaru. Uspješno sarađujemo sa Udruženjem porodica sa problemom steriliteta „Bebe“ iz Trebinja i Zvornika. U toku  prošle godine, članovima Udruženja osigurali smo besplatne preglede u okviru projekta “Gdje život počinje” te planiramo dugoročnu saradnju.

Prof.dr. Umit Goktolga, specijalista ginekologije, akušerstva i neplodnosti u Bahceci centru otkriva koji su uzroci neplodnosti kod parova, ali ukazuje i na potrebu donošenja zakonske regulative o vantjelesnoj oplodnji na nivou BiH.

Patria: Pored pacijenata koji vam se obraćaju radi redovnih ginekoloških pregleda, zapravo postoji i veliki broj parova koji vam se obraćaju radi liječenja neplodnosti. Kada se trebamo obratiti stručnjaku za neplodnost?

Dr. Umit: Problem začeća i rođenja djeteta danas je aktuelan za mnoge parove. Procjene su da 15% stanovništva naše zemlje pati od neplodnosti. Neplodnost je podjednako zastupljena i kod muškaraca i kod žena, tačnije: 40% žene, 40% muškarci, a u 15-20% slučajeva je to zajednički ili neobjašnjiv problem. Neplodnost je pojava koja se primarno odnosi na biološku nemogućnost začeća. No manje je poznato da se pod tim pojmom podrazumijeva i nemogućnost da žena iznese trudnoću do kraja, te ona završi najčešće spontanim pobačajem. Po definiciji, neplodnošću se smatra nemogućnost začeća u periodu od godinu dana redovnih, nezaštićenih odnosa. U tom slučaju potrebno se obratiti ljekaru, specijalisti za neplodnost, kako bi se utvrdilo da li postoje medicinski razlozi zbog kojih ne dolazi do začeća. Moguće je dijagnosticirati uzroke neplodnosti, te liječenjem pomoći parovima da postanu roditelji. Mi smo za samo tri godine uspjeli pomoći više od 170 parova da postanu sretni roditelji što nas izuzetno raduje.

Patria: Šta biste izdvojili kao osnovne uzroke neplodnosti?

Dr. Umit: Najčešći uzrok neplodnosti kod žena su problem sa jajovodima i jajnicima, a bitan faktor je i starosna dob žene. Kod muškaraca, najčešći uzrok neplodnosti predstavlja problem sa spermiogramom (smanjen broj, pokretljivost i morfologija spermatozoida). Zapravo današnji stil i način života umnogome narušava zdravlje općenito, a posebno reproduktivno zdravlje, a glavni uzroci su stres, pušenje, alkohol i sl. Naravno i posljedice ne tako davnog rata su vidljive i osjete se u svim segmentima društva.

Međutim, najvažnije je prepoznati problem na vrijeme, jer pravovremena i kvalitetna dijagnostika daju bolje učinke u liječenju neplodnosti.

Patria: Broj djece koja su rođena zahvaljujući Bahceci centru prešao je već 250. Šta su ciljevi za naredni period?

Dr. Umit: Osnovni cilj u daljnjem radu je zadržati i unapređivati procenat uspješnosti kod svih parova, a posebno kod onih koji su imali više neuspješnih postupaka, a ranije nisu imali mogućnost primjenom savremenih tehnologija poput ERA testa, PGD ili aCGH za koje je dokazano da značajno povećavaju stopu uspješnosti.

Patria: Koliko bi prema vašem mišljenju zakonska regulativa na nivou BiH o vantjelesnoj oplodnji pomogla povećanju nataliteta u BiH, ali i pristupu parova prema postupku vantjelesne oplodnje?

Dr. Umit: Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije Bosna i Hercegovina je jedna od šest zemalja svijeta s najnižom stopom plodnosti, koja iznosi 1,2 djeteta po ženi. Vantjelesna oplodnja je nekad jedini način za parove koji pate od neplodnosti da ostvare potomstvo, ali nažalost mnogi parovi nisu u mogućnosti da snose troškove koje iziskuje postupak vantjelesne oplodnje. U zemljama zapadne Evrope državne institucije finansiraju po nekoliko postupaka, u Hrvatskoj 6, Sloveniji 6, u Turskoj na primjer država finansira 2 postupka, dok u FBiH pacijenti sami snose sve troškove liječenja i samog postupka vantjelesne oplodnje. U RS Fond zdravstvenog osiguranja finansira 2 postupka. Donošenjem zakona na nivou države kreirao bi se pravni okvir za implementiranje uredbi i smjernica sa ciljem omogućavanja finansiranja usluga vantjelesne oplodnje sa sve stanovnike BiH. 

#Biznis