Crna Gora isplatila je na desetke odšteta bošnjačkim i hrvatskim logorašima koji su za vrijeme srpske agresije na Bosnu i Hercegovinu, koja je trajala od 1992. do 1995. godine, bili zatvoreni i u nekom od logora koju su se nalazili na području Crne Gore, poput logora Morinj.
No, isti logoraši, ili njihove porodice, sada su suočeni sa problemima u vlastitoj zemlji, nakon što su sudovi u bh. entitetu Republika Srpska odbili njihove tužbe, a troškove sudskih postupaka, koji su dosegli i do 7.000 KM za neke predmete, stavili na teret logoraša, piše bh. novinska agencija Patria.
Tako, bivši logoraš Ejub Krvavac iz Mostara, koji je i umro nakon okončanja sukoba i puštanja na slobodu, obeštećen je za svaki dan proveden u logorima u Crnoj Gori, dok je, za preostali dio dana koje je proveo u logorima na području RS, upućen da se obrati nadležnom sudu na teritoriji BiH. No, od RS-a njegova porodica i on nisu naplatili niti jednu marku do danas.
Iz Saveza logoraša Bosne i Hercegovine upozoravaju da su se logoraši našli u krajnje apsurdnoj situaciji.
- Neki od logoraša bili su jedno vrijeme zatvoreni u neki od logora na području RS, a nakon toga odvedeni u logore u Crnoj Gori. Kada su sukobi završeni, Crna Gora je isplatila veliki broj odšteta tim logorašima, dok RS ne želi isplatiti odštetu. I ne samo da RS ne želi isplatiti odštete, iste logoraše sada je opteretila sa visokim sudskim troškovima koji dosežu i do nekoliko hiljada KM po predmetu, jer su njihove tužbe proglasili zastarjelim – upozoravaju iz Saveza.
Iz Saveza napominju da praksa sudova u RS nije bila takva isprva. Postoji, kažu, na hiljade presuda kojima su tužbeni zahtjevi logoraša usvojeni, a tužena stana obavezana da isplati štetu logorašima. Neke od tih presuda su čak i isplaćene. No, sudovi u RS odjednom su počeli sa praksom odbijanja tužbi zbog navodne zastare. Iz Saveza su sigurni da iza svega stoji politika ovog bh. entiteta.
- Imamo slučaj da je i Vrhovni sud FBiH u jednom te istom predmetu, nakon što su Općinski i Kantonalni sud u Livnu odbili tužbene zahtjeve, usvojio reviziju tužitelja, zauzeo stav da nije nastupila zastara i vratio predmet na ponovno odlučivanje drugostepenom sudu, da bi nakon nekog vremena ponuštio vlastitu odluku, uvažio reviziju tužene strane i zauzeo stav kako je nastupila zastara potraživanja u tom predmetu. Napominjemo da su dvoje od troje sudija članova vijeća sudili i u prvom i u drugom slučaju – objašnjavaju iz Saveza.
Nelogično je, kažu u Savezu logoraša BiH, da Bosna i Hercegovina, odnosno njeni entiteti, kao najdogovorniji za zločine nad logorašima odbijaju preuzeti odgovornost i isplatiti odštete logorašima, dok Crna Gora, pa i Srbija, usvaja tužbene zahtjeve logoraša i isplaćuje naknadu štete, piše Patria.