2:20 Završena je Zajednička sjednica oba doma PSBiH na kojoj su poslanici i delegati postavljali pitanja Vijeću ministara BiH. Ukupno je postavljeno, a i odgovoreno na 28 pitanja. Sjednica je zbog nemogućnosti replika protekla mirno i bez većih trzavica, a od ministara je nedostajao Dragan Mektić, ministar sigurnosti koji je opravdano odsutan zbog poslovnog puta.
2:01 Damir Bećirović, poslanik DF-a na današnjoj sjednici pitao je koliki je iznos novca koji Bosna i Hercegovina mora isplatiti tužiteljima ро osnovu pravosnažnih presuda protiv institucija Bosne i Hercegovine.
- Kolike su kamate zbog nepoštovanja i zanemarivanja sudskih presuda i da li Ministarstvo pravde BiH i Ministarstvo finansija i trezora BiH, imaju napravljen bilo kakav plan isplata tužiteljima ili će i dalje dozvoljavati da se kroz neisplaćivanje po sudskim presudama gomilaju zatezne kamate i tako nanosi šteta budžetu Bosne i Hercegovine – pitao je Bećirović.
Josip Grubeša, ministar pravde BiH kazao je da pravobraniteljstvo dostavlja presude Ministarstvu finansija a ono odmah vrši isplate. Grubeša nije precizirao cifre, iako se pozivao na revizije, što je zasmetalo Bećiroviću te je pozvao ministra I Ministarstvo pravde na veću odgovornost.
12:33 Dragutina Rodića zanimale su pojedinosti oko Popisa stanovništva koji je izvršen još 2013. godine.
Kao što nam je svima poznato, kako nama u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, tako i ukupnoj javnosti u Bosni i Hercegovini, nakon dugog niza godina, različitih pogleda na zakonska rješenja u vezi popisa stanovništva konačno je Zakon o popisu stanovništva, stanova i domaćinstava u BiH usvojen 2011. godine. Stvorene su zakonske pretpostavke da se konačno i obavi.
Bilo je to nužno iz mnogo razloga, a prije svega zbog strateškog pristupa i planiranja u mnogim oblastima privrednog i društvenog života, i ostvarivanja različitih politika (ekonomske, socijalne, zdravstvene, penzione, povratničke, raseljeničke itd.).
Jedna od najopasnijih mogućih manipulacija u ovakvoj državi kakva je Bosna i Hercegovina jeste manipulacija brojkama. Popis stanovništva je obavljen u oktobru mjesecu 2013. godine. Danas, dvije godine poslije obavljenog popisa stanovništva mi još uvijek nemamo konačne rezultate obavljenog popisa.
U međuvremenu smo usvojili principe pristupa Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji, Reformsku agendu za BiH za period 2015-2018.
Koji je trenutni status aktivnosti u vezi sa popisom i kada se mogu očekivati konačni rezultati? Koja su to neusaglašena pitanja u okviru Centralnog popisnog biroa zbog koga nije usvojen jedinstven program obrade podataka – pitao je Rodić.
Adil Omsanović, ministar civilnih poslova Rodiću je kazao sljedeće:
- Proces obrade podataka ne ide po planu. Nema koncenzusa između institucija. Agencija za statistiku u saradnji sa entitetskim zavodima zajedno su usaglašene sve knjige za objavu. Neusaglašena pitanja su izvođenje ukupnog stanovništva, rezidentnog stanovništva. Oko toga statističke institucije nemaju saglasnost – istakao je Osmanović, kazavši da Zavod za statistiku RS-a insitira da se u P 1 obrascu osim pitanja od 1 do 7 uvrsti i pitanje 40.
Rodić je kazao da je očekivao kada će biti objavljeni rezultati popis. Osmanović je kazao da rezultati popisa neće biti objavljeni u 2015. godini.
12:10 Amira Fazlića, poslanika SDA u PDPSBiH zanima “koliko BiH ima diplomatsko-konzularnih predstavništva u inostranstvu (ambasada, stalnih misija pri međunarodnim organizacijama, generalnih konzulata) te pored uobičajenih poslova koje rade kakva je njihova uloga u jačanju privrednih veza sa zemljama u kojima su ta predstavništva.
S tog aspekta koja bi predstavništva nadležno ministarstvo, Ministarstvo vanjskih poslova posebno istaklo (sa konkretnim primjerom utjecaja ambasada na privrednu saradnju), te koliko se zakupa na nivou godine da za zakup ambasada u Beogradu i Zagrebu – upitao je Fazlić.
Igor Crnadak, ministar vanjskih poslova prilikom odgovaranja na ovo pitanje kazao je da BiH ima 56 DKP i to 44 ambasada, 6 stalnih misija i 6 generanih konzulata.
- Ekonomska diplomatija zauzima prioritet u ministarstvu. Mnogo ima konkretnih primjera, jer vrlo malo bilateralnih sastanaka ima, a da ne sačinjavaju tu privrednu saradnju. Naša mreža i diplomati mogu da ostvare pravi efekat ako mi usješno obavimo reforme. Za zakup ambasada u Beogradu i Zagrebu daje se ukupno 234.699 KM – istakao je Crnadak.
11:53 Denis Bećirović, poslanik SDP-a upitao je šta su u Vijeću ministara BiH konkretno preduzeli prema međunarodnim i domaćim institucijama i oгganima vlasti s ciljem osiguranja poštivanja elementarnog ljudskog prava građana koji govore bosanskim jezikom, kao jednim od tri ravnopravna jezika na cijeloj državnoj teritoriji Bosne i Hercegovine te kakvi su njihovi konkretni rezultati na tom planu.
On je dodao da se nije stalo samo na tome da se iz naziva gradova briše prefiks bosanski. Bećirović je kazao da se demokratski svaki narod može izjašnjavati kako želi i pričati kojim jezikom želi.
Semiha Borovac, ministrca za ljudska prava kazala je da su sva tri jezika u ravnopravnom položaju.
- Ministarstvo ima registriran samo jedan slučaj, koji se nalazi pred omudsmanima, a koji se odnosi na upotrebu bosanskog jezika. Problem upotrebe bosanskog jezika imamo u obrazovnom sistemu, te je ustanovljeno da imamo pojavu segregacije u pojedinim školama. Kada je u pitanju kršenje ljudskih prava za upotrebu bosnaskog jezika s tim su upoznate i članice PIC-a – istakla je Borovac.
Bećirović je kazao da je pitanje uputio predsjedavajućem Zvizdiću, te da je nezadovoljan odgovorom.
- Ne pada mi na pamet da kažem da je za negiranje bosanskog jezika kriv neko u Vijeću ministara. Ali, sam očekivao da vi adresirate odakle ide problem, a on nije na teritoriji BiH. On ide iz Srpske akademije nauke i umjetnosti iz Beograda – kaže Bećirović.
11:41 Hazim Rančić, poslanik u PD PBiH upitao je koje mjere i akcije su poduzeli svi nivoi vlasti na ispunjavanju Reformske agende, javlja reporter Patrije.
- Kao što je poznato, Predstavnički dom Parlamentarne škupštine Bosne i Hercegovine је usvojio Reformsku agendu na 16. Sjednici 27.08.2015. godine. U tački 5. Reformske agende stoji da ćе provođenje započeti odmah bez odlaganja. Širok set srednjoročnih prioriteta će biti prerađen u konkretne inicijalne mjere i poduhvate koji ćе biti pripremljeni i provede predstojećim mjesecima 2015. i početkom 2016. godine, sa svakom institucijom pojedinačno. Obzirom da je prošlo dva mjeseca od usvajanja Reformske agende, molim vas da navedete mjere i akcije koje su poduzete na рrovođenje Reformske agende istakao je Rančić.
Na ovo pitanje odgovarao je premijer Denis Zvizdić koji je kazao da će agneda pomoći da u kratkom roku otklone sve probleme.
- Tekst reforme usvojen je od strane svih nivoa vlasti. Sve mjere imaju za cilj da podstaknu ekonomsi rad u BiH. Budući da su svi imali za ilj odmah započeti implementaciju i izradu akcionih planova, a svi su to uradili. Ona će putem simbioze omogućiti validan monitoring. Ativnosti su već započete i možemo govoriti o zadovoljavajućoj provedbi. Sve ide u predviđenoj dinamici – kazao je Zvizdić.
11:20 U Sarajevu je počela zajednička sjednica oba doma Parlamentarne skupštine BiH, javlja reporter novinske agencije Patria.
Poslanici Predstavničkog doma i delegati Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) moći će danas na prvoj posebnoj zajedničkoj sjednici oba doma postaviti pitanja članovima Vijeća ministara.
Upućeno je 28 pitanja članovima Vijeća ministara Bosne i Hercegovine. Ognjen Tadić na početku sjednice je zamolio da se poštuje vrijeme od tri minute koliko je ograničeno da se postavi pitanje.