Politička stranka koju je medijski magnat iz Sarajeva Fahrudin Radončić osnovao 2009. godine, na Općim izborima u zemlji već je naredne godine dobila solidan broj glasova birača, a slično se ponovilo i 2014. godine. Ljudi su bili oduševljeni novom idejom i porukom „nova lica-nova BiH“, piše novinska agencija Patria.
Od tada pa do danas, tačnije u proteklih šest godina, bilo je unutar stranke potresa i osipanja. SBB su usred mandata napuštali federalni poslanici, općinski vijećnici...
Radončić je, koristeći ovlasti predsjednika u skladu sa Statutom stranke, bez imalo kompleksa i ustezanja, isključivao čak i zvučna imena iz stranačkih redova, uglavnom zbog kršenja zakona i nepoštivanja stranačkih principa.
Karta u jednom pravcu
Bivše državne zastupnike SBB-a Ismetu Dervoz i Adnana Bašića izbacio je jer su podnijeli zahtjev za tzv. „bijeli hljeb“ – primanje plaće iz državne kase 12 mjeseci nakon napuštanja Državnog parlamenta.
Iz SBB-a je „istjeran“ i dugogodišnji načelnik Općine Goražde Muhamed Ramović, jer je u BPK pregovarao da uđe u vlast sa SDA, strankom sa kojom je danas SBB u „čvrstoj“ koaliciji.
Također, Radončić je kartu u jednom pravcu uručio i bivšem kantonalnom zastupniku u TK-a Salihu Šaboviću, privatnom biznismenu zbog, kako je obrazloženo, dugovanja Poreskoj upravi.
Među prvima iz SBB-a su „odletjeli“ privatni biznismeni Bedro Hasanović i Mirsad Prohić, za koje je tada iz ove stranke pojašnjeno da nisu poštovali zakonske norme.
Zanimljivo je da predsjednik SBB-a nije se istim aršinima ophodio i prema državnim zastupnicima Fehimu Škaljiću i Mirsadu Đonlagiću.
Blaži odnos prema Škaljiću i Đonlagiću
Njih dvojica su naime, od Federalnog parlamenta dobili po 13.000 KM otpremnine jer su se penzionisali, a dan poslije u Parlamentu BiH zasnovali profesionalni radni odnos, gdje danas imaju oko 5.000 KM mjesečne plaće.
Naravno, zbog ove, kako su Škaljić i Đonlagić tada pojasnili, “zakonske mogućnosti da dobiju otpremnine”, nije ih morao Radončić isključiti iz stranke, ali je, s obzirom da se SBB oduvijek zalagao za ukidanje tzv. bijelog hljeba, mogao barem naložiti ili da vrate novac u budžet ili ga uplate u humanitarne svrhe.
Treba podsjetiti da je Radončić u vrijeme dok je bio ministar sigurnosti BiH kompletnu svoju plaću davao Sindikatu policijskih službenika. Ako je to on radio, onda je od svojih poslanika Škaljića i Đonlagića mogao zatražiti isto, ili su oni samoinicijativno mogli slijediti primjer svog stranačkog šefa.
Iako je Patria već otkrila da SBB-ov ministar energetike Nermin Džindić ima privatnu firmu sa federalnim premijerom Fadilom Novalićem, gdje je on sa premijerovom suprugom i kćerkama osnivač, Radončić osim javnog priznanja da zna da su Džindić i Novalić prijatelji, nije poduzeo nijedan korak da pokaže svoju dosadašnju dosljednost u eliminaciji onih koji krše zakon.
Kako je riječ o do sada neviđenom brutalnom kršenju Zakona o sukobu interesa, indikativna je šutnja predsjednika SBB-a.