U Ustavnom sudu Federacija Bosne i Hercegovine jutros je održana javna rasprava pred osam sudija povodom zahtjeva potpredsjednika Federacije Milana Dunovića za ocjenu ustavnosti Uredbe o upravljanju državnim kapitalom u državnim preduzećima koju je ranije donijela Vlada FBiH i koja je bila razlog pucanja koalicije DF-SDA-HDZ BiH, piše bh. novinska agencija Patria.
Kako je za agenciju Patria kazao Nedim Ademović, advokat Milana Dunovića prigovor da je zahtjev za ustavnost Uredbe podnesen prije nego što je sama Uredba stupila na snagu predstavlja nepoznavanje Ustava zato što potpredsjednik kao legitimni podnosilac takvog zahtjeva ima po Ustavu pravo da pokrene postupak i na predloženi akt organa federalne vlasti.
- Mislim da smo za vrijeme rasprave dali sasvim jasan i pravni odgovor da je Vlada donijela Uredbu u dijelu koji se tiče elektroprivrednih preduzeća bez zakonskog osnova, zato što član 116. stav 9. Zakona o električnoj energiji jasno propisuje da upravljanje, prava i obaveze elektroprivrednih preduzeća potpada pod ingerenciju resornog ministarstva i resornog ministra – kazao je Ademović.
Samim time, objašnjava Ademović, Uredba kao podzakonski akt nije mogao preuzeti tu nadležnost, a da se istovremeno ne povrijedi taj zakon, a ujedno i Ustav FBiH s obzirom da je svaki ministar ne samo ustavno ima pravo već i obavezu da provodi zakon, a to znači da je zakonodavac naložio da ih provede taj Zakon o električnoj energiji.
- Mislim da je potvrda našeg stava upravo pokušaj da se posljednjih sedmica stavi van snage odredba člana 116. stav 9. u Parlamentu FBiH, te izmjene zakona nisu prošle u Domu naroda. Jasno je da je i Vlada i koalicija pokušala da stavi van snage odredbu na kojoj se temelji naš zahtjev. Sada poslije javne rasprave priželjkujem da se odluka donese što prije jer građani imaju pravo da saznaju od Ustavnog suda ko je bio odgovoran za krizu koja je izazvana između DF-a s jedne strane i koalicionih partnera s druge strane, s obzirom da je to građane koštalo najmanje 6 mjeseci jedne političke situacije koja je trebala upravljati Federacijom – kaže Ademović.
On je kazao da je tokom rasprave bilo dosta pitanja od strane sudija, ali zato je i organizovana.
- Mislim da broj pitanja koji je postavljen ne pokazuje ni na koji način da li je taj zahtjev osnovan ili neosnovan. Sudije su jednostavno pitale ono za šta su bile zainteresovane, a javna rasprava je pokazala da je ova Uredba i kada su u pitanju elektroprivredna preduzeća provedena faktički u djelo tako da u slučaju da Ustavni sud utvrdi da se to nije smjelo uraditi morat će stvari vratiti ponovo na početak ili provesti harmonizaciju zakonskih propisa pa da se odluči onako kako trenutna politička vlast želi – kaže advokat.
Ademović je kazao da odluka Ustavnog suda neće imati nekog praktičnog značaja u ovom momentu jer je resorni ministar odstupio, a s druge strane postoji nova koaliciona većina (SDA-SBB-HDZ BiH op.a.) koja će svojom voljom svakako provesti ono što želi.
- Ali u ovom momentu ako se ne desi izmjena zakona, građani mogu znati šta je bilo u skladu s Ustavom, a šta ne – zaključio je Ademović.