Više od 30 radnika državne kompanije Unis Tools u Vogošći uputit će zahtjev Vladi Federacije BiH i ministru energetike, rudarstva i industrije Nerminu Džindiću u kojem će tražiti da Vlada, kao vlasnik Unis Toolsa, konačno riješi sudbinu uposlenih, koji su od aprila ove godine u štrajku, jer nemaju plaće kao ni zdravstveno osiguranje, piše bh. novinska agencija Patria.
Predsjednik štrajkačkog odbora radnika Unis Toolsa Dževad Bešlija rekao je za agenciju Patria da radnicima više nije važno da li će Vlada pokrenuti proizvodnju u Unis Toolsu, ili će na neki drugi način zbrinuti radnike, ali je evidentno da su uposlenici ove nekad perspektivne kompanije, koja je uništena ratnim dešavanjima, a uništavanje dovršeno poratnom privatizacijom, na izmaku snaga.
Bešlija: Radnici su iscrpljeni
Unis Tools je kompanija nastala preregistracijom Unisa, bh. giganta koji je do agresije na BiH 1992. godine zapošljavao više od 7.000 radnika, i bio jedna od vodećih kompanija u svijetu u oblasti autoindustrije, hemijske industrije, mašinogradnje, namjenske industrije, proizvodnje ležajeva, alata, bicikala...
Kompanija je dijelom uništena agresijom na BiH koja je trajala do 1995. godine, a dodatno „sahranjena“ poratnom privatizacijom koja je u većini slučajeva bila loša po nekadašnje bh. gigante i radnike.
Neizvjesna sudbina
Bešlija objašnjava kako su sudbine preostalih 30-ak radnika Unis Toolsa danas različite, nekima treba tek jedna ili dvije godine do penzije, a nekim i više. Dio radnika ima uvezan staž do 2015., dok neki to nemaju. No, svi dijele isto - nemaju plaće, zdravstveno osiguranje i neizvjesna im je budućnost.
Unis Tools je do 2007. godina poslovao relativno dobro, radnici su imalu uredne plaće kao i zdravstveno i penziono osiguranje. Kompaniju je do tada vodio direktor Ervedin Čengić. No, nakon njegovog odlaska, stvari su se počele odvijati jako loše.
- Prve gubitke počeo je bilježiti Hajrudin Škulj, a nastavili njegovi nasljednici Jakub Kubur i Zijad Tvrtković – kaže Bešlija.
Potraživanja radnika Unis Toolsa samo po osnovu plaća i toplog obroka na današnji dan prelaze 7 miliona KM.
Radnici u ponedjeljak 9. novembra najavljuju okupljanje preostalih radnika Unis Toolsa, kada će napraviti plan kako dalje u borbu za njihova prava – ne bude li novoimenovani ministar Džindić dao čvrste garancije da će Vlada zbrinuti preostale uposlenike Unis Toolsa, možda oni krenu i u štrajk glađu. U svakom slučaju, poručuju, odustajati neće!
Zajednički poslovi
Predsjednik Nadzornog odbora Unis Toolsa jedno vrijeme bio je aktuelni federalni premijer Fadil Novalić.
U to vrijeme na čelu kompanije Pretis, bio je sadašnji federalni ministar energetike, rudarstva i industrije Nermin Džindić.
Kako se radi o kompanijama nastale iz iste matrice, smještene skoro jedna pored druge, a Novalić i Džindić su dobri prijatelji, Unis Tools i Pretis su imali i zajedničke poslove. Radnici su, priznaju, u to vrijeme čak primili nekoliko plaća.
U međuvremenu, Novalić i Džindić su otišli na visoke pozicije u Vladi Federacije, jedan za primjera drugi za ministra u njegovoj Vladi. Pretis danas ne koristi usluge Unis Toolsa, njihove mašine su ugašene! No, zajednička kompanija Novalića i Džindića „Termo Metal Resist" (TMR) koja se bavi posredovanjem u prodaji mašina, industrijske opreme, brodova i aviona, radi bolje nego ikada.
Smještena je u nekadašnjim halama Unisa, skoro uz same prostorije Unis Toolsa, pa radnici Unis Toolsa oborenih pogleda prate svako jutro kako radnici TMR-a odlaze na svoja radna mjesta, dok za njih posla u zemlji nema!
Novalićeva i Džindićeva kompanija TMR smještena u atraktivnoj industrijskoj zoni u Vogošći