Kad su novinari u Sarajevu upitali ministra sigurnosti Dragana Mektića o navodnom slanju hrvatskih agenata u BiH, prema dogovoru političkog vrha Francuske i Hrvatske, moglo se vidjeti iznenađenje na njegovom licu, piše bh. novinska agencija Patria.
Mediji su već objavili kako je Hrvatska pozitivno odgovorila na zahtjev Francuske za vojnu pomoć u borbi protiv Islamske države. Mektić se upravo vratio iz Francuske pa su se mnogi pitali da li je u kontaktima rečeno ponešto i o ovome pitanju.
Iako borba protiv terorizma nema granice, postavlja se pitanje ko je od koga tražio pomoć po tom pitanju? Kad je krenuo u Pariz, Mektić je tvrdio kako će BiH ponuditi pomoć Francuskoj. Kad se vratio nije rekao da li je Francuska ponudila pomoć Bosni i Hercegovini.
Agenti bez pitanja u BiH
Na novinarsko pitanje o hrvatskim agentima odgovorio je:
“Ne mogu to oni uraditi”, dodajući zbunjeno da treba postojati nekakva koordinacija u takvim stvarima.
Ostali smo po ko zna koji put bez odgovora na mnoga sigurnosna pitanja. Jedno od važnijih tiče se upravo ove tvrdnje da će Hrvatska poslati agente u BiH. Niko nije u tim najavama ni spominjao konsulatacije sa državnim vrhom BiH, niti razgovore o tom pitanjima na nivou sigurnosnih agencija dvije države.
Hrvatska je u aprilu ove godine potpisala Memorandum o razumijevanju kojim su njene Oružane snage pristupile Borbenoj grupi Evropske unije, koju vodi Njemačka.
Uz Hrvatsku i Njemačku u toj borbenoj grupi su Holandija, Luksemburg i Češka. Grupa ima oko 2.000 vojnika, a hrvatska vojska sudjeluje sa 250 vojnika. Borbena grupa trebala bi postati aktivna sljedeće godine. Dakle, objavljeno je u medijima da se najznačajniji hrvatski doprinos očekuje kroz obavještajni rad u Bosni i Hercegovini i nadziranje ekstremnih islamističkih grupa u zemlji, te kroz pojačani nadzor izbjeglica koje prolaze kroz našu zemlju.
Evidentno je da bi ovakvim djelovanjem i to bez ikakvih konsultacija sa politikom i sigurnosnim agencijama, bio narušen suverenitet Bosne i Hercegovine. Evropa, posebno naši susjedi u Hrvatskoj se ne mogu ponašati kao da države BiH nema. Morali su postojati prethodni razgovori i dogovori.
Bez političkih reakcija
Bilo bi logično da je ministar sigurnosti, kao što je to uobičajeno u svim evropskim državama, napisao izvještaj Vijeću ministara, kao svojoj državnoj vladi, o razgovorima koje je vodio u Francuskoj. Tek tada se moglo i odrediti šta je iz tog izvještaja moguće servirati domaćoj javnosti, koja očigledno ima haotične i informacije o ugrožavanju suvereniteta svoje države.
Hoće li Vijeće ministara tražiti objašnjenja od Hrvatske o ovim najavama?
Izgleda nelogično da se o svemu ovome ne raspravlja u javnosti Bosne i Hercegovine. Još je čudnije da se naši politički lideri ne oglašavaju po ovom pitanju. Zar ne bi upravo oni morali imati najviše osjetljivosti na pokušaje ugrožavanja suvereniteta ove države, piše NAP.