Članak

Javni poziv za implementaciju mjera EE: Uštedite energiju, novac i sačuvajte okoliš

Najveće prepreke poboljšanju energijske efikasnosti su: nedostatak sistemskog pristupa i zakonske regulative, nedostatak finansijskih sredstava i savremenih saznanja iz ove oblasti, nejasne administra

Zakon o energijskoj efikasnosti FBiH se već dvije godine nalazi u parlamentarnoj proceduri, a potpisivanjem Ugovora “Sporazum o uspostavljanju energetske zajednice” 2006. godine, BiH je preuzela niz obaveza i rokova kojih se dužna pridržavati, piše bh. novinska agencija Patria.

Jedna od brojnih obaveza iz potpisanog Ugovora je i provođenje mjera energijske efikasnosti, te uspostavljanje adekvatne mreže evidencije, tj. energijskog menadžmenta u javnim institucijama. Prijedlogom Zakona o energijskoj efikasnosti FBiH, Fondu za zaštitu okoliša FBiH nalaže se uspostava i vođenje Informacionog sistema za upravljanje energijom u javnim objektima. To u praksi znači da će svi javni nestambeni objekti, površine preko 500 m², imati obavezu praćenja potrošnje energije i o tome izvještavati Fond.

Najveće prepreke poboljšanju energijske efikasnosti su: nedostatak sistemskog pristupa i zakonske regulative, nedostatak finansijskih sredstava i savremenih saznanja iz ove oblasti, nejasne administrativne procedure, te neefikasna razmjena informacija između vlasti, investitora i javnosti.

Međutim, iako energijska efikasnost nije zauzela adekvatno mjesto u energetskoj politici, u Federaciji BiH počeli su se implementirati projekti i određene aktivnosti u smislu povećanja kapaciteta i znanja iz ove oblasti.

U svrhu institucionalizacije upravljanja energijom, troškovima i emisijama javnih objekata FBiH, te pomoći u implementaciji infrastukturnih mjera energijske efikasnosti javnih objekta u FBiH, Fond za zaštitu okoliša FBiH u saradnji sa UNDP-om realizuje petogodišnji Program (2014.-2018.), pod nazivom GED („Green Economic Development – Zeleni ekonomski razvoj“).

Svrha Programa je stvaranje suštinskih operativnih uslova i mehanizama za provođenje međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine, te osiguravanje provođenja i primjene EU direktiva iz oblasti energijske efikasnosti u FBiH, uz jačanje kapaciteta javnih institucija. Primarni cilj Programa i projektne saradnje između UNDP BiH i Fonda je kreiranje ambijenta povoljnog za investiranje u povećanje energijske efikasnosti u FBiH, uz smanjenje utroška javnih sredstava na potrošnju energije i vode i alociranje istih na prioritetnije investicije, te zapošljavanje domaće radne snage. Od 2015. godine Program je finansijski podržan i od strane Švedske ambasade u BiH.

Ovom Programu prethodilo je intenzivno formiranje baze podataka javnih objekata u cilju identifikacije potencijalnih projekata za uštedu energije, uz tehničku asistenciju UNDP-a. Kako bi se ostvarilo kontinuirano prikupljanje podataka, od maja 2013. godine objavljen je stalni Javni poziv za prikupljanje podataka, namijenjen svim organima lokalne i kantonalne samouprave koji u svom vlasništvu imaju javne nestambene objekte kojima gospodare.

Podaci o objektima i njihovoj energetskoj potrošnji najprije se unose u internu bazu Fonda, a potom i u EMIS (Energy Menagement Information System). Ovo je software aplikacija za praćenje i analizu potrošnje energije i vode u zgradama javnog sektora, te kao takva predstavlja neizbježan alat za upravljanje energijom u javnom sektoru. Na osnovu energetskih indikatora iz EMIS-a, vrši se evaluacija i biraju objekti na kojima će se provoditi detaljni energetski pregledi, te ponovnom evaluacijom vrši se odabir objekata za implementaciju mjera energijske efikasnosti.

- Bitno je napomenuti da Projekat “GED” može sufinansirati provedbu mjera energijske efikasnosti putem granta u iznosu od 50% ukupne investicije, a ostatak sredstava korisnici su dužni obezbijediti iz drugh izvora. U evaluaciju ulaze samo javni objekti koji su prijavljeni na stalni Javni poziv Fonda. Također, u dalju evaluaciju ulaze objekti koji imaju površinu veću od 500 m², te objekti koji su upisani u EMIS, u koji krajnji korisnici redovno unose tražene podatke za svaki mjesec – saopćeno je iz Fonda za zaštitu okoliša.

Prijavne obrasce na stalni Javni poziv, kao i ostale informacije nalaze se u tekstu Javnog poziva koji je dostupan na sljedećem linku ovdje

Do sada je za provođenje infrastrukturnih mjera odabrano 35 javnih objekata sa najvećim opravdanjem za investiranje u mjere povećanja energijske efikasnosti, za koje su prethodno izvršeni detaljni energetski pregledi i urađena projektna dokumentacija. Energetski pregledi su provedeni na ukupno 84 objekta na području Federacije BiH.

Mjere energijske efikasnosti definisane su detaljnim energetskim auditom za svaki objekat posebno, a podrazumijevaju utopljavanje vanjske ovojnice objekta (postavljanje termoizolacije na fasadi i krovu objekta, po stropu iznad i ispod negrijanog prostora, zamjena vanjskih otvora), zamjena rasvjete, rekonstrukcija sistema grijanja uz primjenu ekološki prihvatljivih goriva kao što je biomasa, ugradnja termostatskih ventila itd. Nakon provedbe ovih mjera, nastavlja se sa praćenjem potrošnje energije u objektima kroz ranije implementiran EMIS, kako bi se prikazale stvarne uštede i benefiti Projekta.

Realizacijom GED projekta, stvorit će se svijest i spoznaja o važnosti energijske efikasnosti, ne samo u široj javnosti, nego i kod političara, što je od ključne važnosti za zemlju koja troši oko 20% svog BDP-a na energiju, tri puta više nego u drugim evropskim državama.

Fond će i u narednim godinama nastaviti sa provođenjem i razvojem aktivnosti na povećanju energijske efikasnosti i racionalizaciji upravljanja energijom u cilju smanjenja emisija CO₂ i uvođenju informacionog sistema za upravljanje energijom u javnim objektima. Također, nastavit će se sa provođenjem detaljnih energetskih pregleda, realizacijom mjera EE, promocijom EE i OIE, te na taj način stvarati i prenositi nova saznanja i iskustva iz ove oblasti.

- U narednom periodu operativno počinje sa funkcionisanjem i revolving fond za finansiranje projekata EE. Zahvaljujući tehničkoj asistenciji UNDP-u, zajedničkim snagama smo razvili interne dokumente koji će omogućiti uspostavu ovog finansijskog mehanizma. U završnim smo pripremama za javnu nabavku bankarskih usluga u ove svrhe, te očekujemo da ćemo ovaj proces uspješno realizirati i omogućiti korisnicima naših sredstava povoljnu finansijsku liniju da realiziraju projekte koji će omogućiti uštede u lokalnim budžetima i stvoriti prilike za alociranje sredstava kroz nove investicije – poručuju iz Fonda.

Detaljne informacije o aktivnostima Fonda na polju energijske efikasnosti u okviru Petogodišnjeg programa “GED”, nalaze se na web stranici ovdje

#Biznis