Koalicija organizacija civilnog društva "Prvi mart" upozorila je predstavnike u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine da ne dozvole izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koji bi dodatno otežao poziciju političkih organizacija koje okupljaju povratnike u oba bh. entiteta, a posebno Bošnjake u RS-u, koji trenutno jedini imaju ostvarenu političku zastupljenost u NSRS i u državnom parlamentu, saopćeno je iz Koalicije Prvi mart, prenosi novinska agencija Patria.
-Posebno naglašavamo činjenicu da zatvorene liste potpuno ugrožavaju mogućnost stvaranja koalicija više političkih stranaka, jer svi znaju da iz svake izborne jedinice možemo računati na maksimalno jednog izabranog, čime prvi na listi ostaje jedini koji ima za šta da se bori, dok se gubi motivacija ostalim kandidatima na aktivno učešće, a samim tim i strankama", stoji u pismu.
"Građani nisu upoznati ni sa pojmom cenzusa, koji znači da stranke koje ga ne pređu ne učestvuju u raspodjeli mandata. Sada je on 3%, ukoliko ga dignu na 5%, možemo potpuno izgubiti ikakvu nadu da ćemo imati odbornika u Skupštini Banje Luke, u Prnjavoru, Modriči, te mnogim drugim mjestima. U Prijedoru bi broj izabranih odbornika iz reda bošnjačkog naroda pao sa pet na svega dva. Na razini Narodne skupštine RS bez jedinstvenog nastupa svih stranaka koje okupljaju povratnike ne bi mogli preći cenzus, pa bi s vremenom ona četiri garantovana bošnjačka predstavnika bila podijeljena među SNSD-om i SDS-om. Također, na izborima 2014. smo uspjeli osigurati izbor jednog predstavnika Bošnjaka-povratnika iz RS-a u Parlamentarnu skupštinu BiH. Ukoliko dignu to na 3%, ni ovaj minimum neće biti moguće ponoviti", kažu u koaliciji "Prvi mart".
"Kada su u pitanju reforme izbornog sistema, potrebno je olakšati pristup glasanju za bh. građane u inostranstvu, ali to nije ni tema diskusije. Nema nikakvog alternativnog rješenja na pitanje drugačijeg pristupa funkcionisanju biračkih odbora, gdje vladajuće stranke iz RS-a preko fiktivnih političkih subjekata osiguravaju potpunu političku kontrolu nad procesom. Isto vrijedi i za izbor članova opštinskih izbornih komisija. Izborno zakonodavstvo treba mijenjati, ali ono što se nudi može donijeti samo pogoršanja", zaključuju iz "Prvog marta".