Iako nema učešća kapitala u privrednom društvu, niti je ova kompanija na listi preduzeća kojima upravlja po osnovu udjela vlasničkog kapitala, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je spremna pomoći „Konjuhu“ d.d. Živinice kako bi bio riješen problem uvezivanja staža za 52 radnika koji su stekli pravo na penziju, prenosi novinska agencija Patria.
Rečeno je to na sastanku koji je danas održan u sjedištu Federalne vlade u Sarajevu čiji su predstavnici, na čelu sa savjetnikom federalnog premijera Suvadom Osmanagićem, primili v.d. direktora „Konjuha“ Binasira Kadrića, predstavnike Nadzornog odbora, sindikata i štrajkača.
Jedan od najvažnijih ciljeva ove vlade je poboljšanje ekonomskog okruženja i stvaranje uvjeta za novo upošljavanje, bez obzira na to jesu li kompanije u državnom ili privatnom vlasništvu. U skladu s tim opredjeljenjem Vlada FBiH je spremna pomoći pronalaženju rješenja i za radnike „Konjuha“. Mada su sve obaveze po osnovu plaća i doprinosa bili dužni isplaćivati poslodavci, Federalna vlada će nastojati pridonijeti rješenju ovog životno važnog radničkog problema.
Dogovoreno je da do ponedjeljka, 25. januara 2016. godine radnici zamrznu štrajk, kada će u Vladi FBiH biti nastavljeni razgovori i traženje rješenja za uvezivanja njihovog staža.
Ocijenjeno je i da vlasnici ovog nekadašnjeg giganta drvne industrije, od kojih je najveći dio iz BiH, ali i iz Slovenije i Hrvatske, nisu vodili dovoljno računa o domaćinskom upravljanju kompanijom kako ona ne bi došla u situaciju u kojoj se sada nalazi.
Na sastanku je izneseno da „Konjuh“ uskoro treba dobiti stranog strateškog partnera, odnosno poslodavca, o čemu se vode intenzivni pregovori, te da bi on trebao rješavati pitanje plaća uposlenika i doprinosa.
U „Konjuhu“ je zaposleno 287 radnika, od kojih je trenutno u proizvodnji angažirano njih 95, saopćeno je iz Vlade FBiH.
No, da postoji jednostavno rješenje za ojađenike radnike jasno je kao dan, jer postoji Odluka o finansijskoj konsolidaciji privrednog društva Konjuh, a koja je donesena još u vrijeme prošle Vlade na čelu sa Nerminom Nikšićem, koji su i izmirili dug za PIO.
Provedbu ove odluke treba pratiti Nermin Džindić, ministar energetike i rudarstva, ali sada očito ima drugog posla nego riješiti sudbinu 20 radnika.
Po ovoj odluci dug za zdravstvo se naplaćuje na teret kapitala firme. Bivša Vlada FBiH za ove radnike uvezala je prije godinu dana staž ovim ljudima, a cifra duga od 130.000 KM za zdravstvo je toliko minorna da je sramotno da ljudi već deveti dan štrajkuju glađu.
Postoji Zakon o finansijskoj konsolidaciji kojim je ovo uređeno. U konkretnom slučaju Konjuh je trebao potpisati sporazum sa ZZO oko načina plaćanja duga ali na teret kapitala, pa da skupština dioničara Konjuha donese odluku da za taj iznos Zavod postane suvlasnik firme.