Članovi Ekonomsko – socijalnog savjeta Republike Srpske, njih pet, primili su po 7.400 KM naknada za rad u Savjetu u posljednje dvije godine, iako su u ovom periodu održali svega četiri sjednice, prenosi novinska agencija Patria.
To znači da su dobijali skoro 2.000 KM po sjednici, koja traje najviše nekoliko sati, a neke i znatno kraće, otkriva poslovni portal CAPITAL.ba.
U radu Ekonomsko – socijalnog savjeta učestvuje devet članova i to po tri predstavnika Vlade RS, većinskog reprezentativnog sindikata i većinskog reprezentativnog udruženja poslodavaca na nivou RS.
Svaki član ima i zamjenika sa istim pravima i obavezama i četvorogodišnji mandat.
Pravo na naknadu ima šest članova, odnosno predstavnici sindikata i poslodavaca, dok predstavnici Vlade u Savjetu nemaju pravo na naknadu.
U Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite su potvrdili da naknadu redovno prima pet članova, s obzirom da se potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić odrekao ove naknade.
„Članovi Ekonomsko-socijalnog savjeta imenovani ispred Saveza sindikata i Unije udruženja poslodavaca primaju naknadu za svoj rad koja je na mjesečnom nivou i pojedinačno iznosila 370 KM, a nakon uvođenja posebnog doprinosa za solidarnost neto iznos pojedinačne naknade je umanjen i iznosi 296 KM“, potvrdili su za CAPITAL u Ministarstvu rada i dodali da je u 2014. i 2015. godini na ime naknade za rad članovima ESS isplaćeno 44.400 KM.
U 2014. i 2015. godini održano je najmanje sjednica od osnivanja ESS
U Izvještaju o radu Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske za 2014. godinu, koji je Vlada RS nedavno usvojila, navedeno je da je da su rad ovog tijela obilježili česti sukobi predstavnika poslodavaca i sindikata zbog različitih stavova u vezi sa potrebom donošenja novog zakona o radu.
„Ekonomsko-socijalni savjet Republike Srpske u 2014. godini je održao ukupno dvije sjednice, jednu vanrednu i jednu redovnu što predstavlja najmanji broj održanih sjednica od osnivanja ovog tijela. Pored održanih, dodatno su zakazane tri sjednice koje nisu održane zbog nemogućnosti socijalnih partnera da usaglase dnevni red“, navedeno je u izvještaju.
Ništa bolja situacija nije bila ni u prošloj godini. Održane su svega dvije sjednice i zakazano još pet, ali one nisu održane iz istih razloga kao u 2014. godini.