Članak

SDA reagirala na odluke VSTV: Zar marama može biti vjersko obilježje podložno zabranama?

VSTV BiH uvodi ovo pitanje u državne organe na mala vrata, kroz zaključke i kodekse, a ne kroz zakon i parlamentarnu raspravu, te na taj način sužava transparentnost svoga rada.

U vezi sa nedavnim odlukama Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH  (VSTV BiH) o zabrani nošenja vjerskih obilježja,sudijama i tužiocima,odnosno nosiocima pravosudnih funkcija, SDA se oglasila saopćenjem za javnost, koje novinska agencija Patria prenosi u cjelosti.

 VSTV BiH se, bez jasno vidljivog razloga, upustilo u osjetljivo pitanje o ograničavanju vjerskih sloboda u Bosni i Hercegovini, mada je ovo pitanje zagarantovano Ustavom BiH, čl. II st.1. i članom II/4, Univerzalnom Deklaracijom UN-a o zaštiti ljudskih prava, Međunarodnom paktu o građanskim i političkim pravima, Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, kao i Zakonom o zabrani diskriminacije.

 VSTV BiH uvodi ovo pitanje u državne organe na mala vrata, kroz zaključke i kodekse, a ne kroz zakon i parlamentarnu raspravu, te na taj način sužava transparentnost svoga rada.

 Način na koji VSTV BiH  normira ovo pitanje je nedorečen čime je ostavljen prostor za manipulacije. Zar marama kod muslimanki, koja je usađena i u tradiciju ovog naroda i u vjersku obavezu, može biti vjersko obilježje podložno zabranama? To nas podsjeća na vremena kojih se nerado sjećamo. Bilo bi jako interesantno vidjeti spisak vjerskih obilježja koja su podložna zabranama, a koji bi nam ponudilo VSTV BiH.

 VSTV BiH je na ovaj način prekoračilo svoje ovlasti i uznemirilo javnost, stoga, tražimo da stavi van snage navedeni zaključak, a pitanje ograničavanja vjerskih sloboda i zabrane nošenja vjerskih obilježja razmatrati kroz parlamentarnu proceduru, javnu raspravu i eventualnu izmjenu zakona iz ove oblasti, stoji u saopćenju SDA. 

#BiH