Članak

Na današnji dan oslobođen Auschwitz: Zbog čega smo nakon toga dopustili Srebrenicu

Na današnji dan, 1945. godine, oslobođen je nacistički konc-logor Auschwitz. Obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta pridružio se i Savez logoraša u BiH.

Na današnji dan, 1945. godine, oslobođen je nacistički konc-logor Auschwitz. Obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta pridružio se i Savez logoraša u BiH.  

- Želimo da odamo počast svim nevinim žrtvama koje su stradale usljed fašističke politike i pogrešne ideologije u mračnom periodu historije savremene Evrope – poručili su iz Saveza logorasa BiH.

Stravični zločini koji su počinjeni i slike izmučenih logoraša nacističkih logora koje su obišle svijet, doprinijele su donošenju velikog broja međunarodnih dokumenata i deklaracija u cilju sprječavanja ponavljanja zločina. Nažalost, 50 godina kasnije scenarij je ponovljen u srcu Evrope.

U periodu 1992 – 1995 godine u Bosni i Hercegovini počinjen je genocid, a na suverenu i nezavisnu državu BiH izvršena je agresija. Kroz 657 logora prošlo je više od 200.000 civila zbog drugačije pripadnosti, protupravno su zatvarani i zvjerski mučeni.

Više od 30.000 logoraša je ubijeno.

Zločini u BiH dokazali su da se fašistička ideologija probudila, na tlu Bosne i Hercegovine. Zločin se ponovio, a njegovim negiranjem i neisticanjem otvaraju se mogućnosti da se u ne tako dalekoj budućnosti opet ponovi.

Danas je u Bosni i Hercegovini umjesto njegovanja kulture sjećanja, na snazi kultura zaborava. O razmjeru zločina u Bosni i Hercegovini se uglavnom šuti, a kultura sjećanja je misaona imenica.


Savez logoraša u BiH: Dajmo doprinos kulturi sjećanja na genocid

Savez logoraša u Bosni i Hercegovini poziva sve građane da daju doprinos kulturi sjećanja na događaje iz prošlosti, jačanju tolerancije i međusobne različitosti i suzbijanju svih oblika ksenofobičnih djelovanja protiv drugih i drugačijih.

Također Savez logoraša u Bosni i Hercegovini traži od međunarodnih institucija u BiH i domaćih političkih struktura da više djeluju u smislu održavanja kulture sjećanja, sprječavanja ponavljanja, kao i nužnost donošenja Zakona o pravima žrtava torture u BiH za sve žrtve, logoraše, bez obzira na vjersku, nacionalnu, polnu ili neku drugu pripadnost.

#BiH