Okončana je rasprava o Prijedlogu izmjena Krivičnog zakona BiH na sjednici Predstavničkog doma PSBiH, kao i žustra rasprava i o Prijedlogu Ustavnog suda BiH, odnosno o negativnom mišljenju Ustavnopravne komisije ovog doma o ustavnom osnovu i principima ovih zakona, javlja reporeter novinske agencije Patria.
Kao i tokom rasprave o Prijedlogu izmjena Krivičnog zakona, poslanici iz SNSD-a i SDS-a pravdali su potrebu usvajanja ovog zakona, odnosno odbijanje negativnog mišljenja Komisije. Stranke iz FBiH već su ranije najavile da ne podržavaju donošenje ovog zakona, čija je suština zamjena stranih sudija u Ustavnom sudu s onima domaćima, čime se u ovoj pravosudnoj instituciji uvodi entitetsko glasanje. Iz krivičnog zakona, pak, želi se izbrisati član koji govori o kažnjavanju za nepoštivanje odluka Ustavnog suda, a zaprijećena je zatvorska kazna.
Dušanka Majkić (SNSD) kazala je da se neprijatno iznenadila negativnim mišljenjem komisije.
- To je stvar koju čovjek teško može da razumije ako se zna da je Krivični zakon nametnut od visokog predstavnika. Možemo govoriti o principima, ali suština zakona je da se predlaže brisanje člana koji kaže da službena osoba u institucijama BiH koja odbije da izvrši sudsku odluku sankcioniše kaznom zatvora. Malo je zemalja koje imaju ovakvo zakonsko rješenje. Najviši broj neizvršenih sudskih odluka nalazi se kod onih koji se sada za ovo bore – istakla je Majkić.
Zaim Backović, poslanik BPS u PD PSBiH kazao je da nije tačno da je BiH jedinstvena da se zatvorskom kaznom kažnjava neizvršavanje sudskih odluka. Predlagatelji nisu željeli objediniti ove dvije tačke dnevnog reda.
Sadik Ahmetović (SDA), kazao je Dušanki Majkić da ne misle svi poslanici iz RS-a onako kako je ona rekla, jer on dolazi iz RS-a.
- Vi ne vidite druge i tako donosite zakone i onda mora intervenisati Ustavni sud. Da problem bude veći vi kažete da to nemaju druge zemlje. Nabrojte mi bilo koju zemlju da jedan dio zemlje ne poštuje odluke Ustavnog suda, ako postoji i jedna zemlja ja ću promijeniti svoje mišljenje – kazao je Ahmetović.
Majkić je kazala da je željela reći da nigdje na svijetu ne postoji ovakav način sankcioniranja.
Aleksandra Pandurević (SDS) kazala je da bi ovo mogao biti početak dijaloga u kojem bi se moglo govoriti o Ustavnom sudu BIH.