Perica Stanić, direktor Državne agencije za istrage o zaštitu (SIPA) došao je pred zid i nema više gdje izuzev suspendovati 17 uposlenika SIPA-e ili bar neke od njih, a protiv kojih je podnesena krivična prijava u Tužilaštvo BiH, piše novinska agencija Patria.
Među njima je i zamjenik direktora Đuro Knežević, što je i najveći problem Staniću, ali je zakon jasan, na šta su ga danas upozorili i članovi Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost PSBiH.
Kako nezvanično saznaje Patria Stanić bi na "hlađenje" rukovodioce nekih sektora na hlađenje mogao poslati već sutra, iako se danima žali da više neće imati ko raditi!?
Zakon o policijskim službenicima je jasan i Član 112. navodi da policijski službenik može da bude privremeno suspendovan sa zadataka i dužnosti koje obavlja ili suspendovan iz policijskog organa ako je protiv njega pokrenut krivični ili disciplinski postupak i ako se, uzimajući u obzir prirodu krivičnog djela ili prirodu teže povrede službene dužnosti kao i okolnosti pod kojima je počinjeno krivično djelo, odnosno teža povreda službene dužnosti, može osnovano vjerovati da bi se inace štetilo interesima službe ili internom postupku.
- Rukovodilac je odgovoran za donošenje odluke o privremenoj suspenziji u skladu sa stavom 1. ovog člana – stoji između ostalog u Zakonu.
Kako je Patria i ranije pisala istražitelji Tužilaštva bi se u istrazi trebali pozabaviti pitanjem zloupotrebe automobile marke Renault Megan. Osim što je sporno vozilo vraćeno DGS-u koliko puta je to vozilo i ostala vozila iz Zubčeve (Goran Zubac bivši direktor op.a.) pratnje prelazilo Državnu granicu i zbog kojih "operativnih" potreba?
Također predmet istrage su i nezakoniti premještaji nepodobnih, raspoređivanje policijskih službenika na poslove uposlenika, protivzakonita upotreba sredstava prinude i nezakonita lišenja slobode, davanje lažnih podataka operativnom centru Ministarstva sigurnosti za vrijeme poplava, podjela uniformi SIPA-e doniranih od strane ICITAP-a raznim neovlaštenim licima.
Za više krivičnih djela osim Zubca, prijavljeni su zamjenik i pomoćnik direktora SIPA Đuro Knežević i Jasmin Gogić, načelnik Finansijsko-obavještajnog odjeljenja i predsjednik Komisije za unapređenje policijskih službenika Duško Drljača, načelnik Centra za istraživanje ratnih zločina Ivica Divković i šef Odjeljenja za istragu u Sektoru za istraživanje ratnih zločina i član Komisije za unapređenje policijskih službenika Mario Kapetanović.
Na spisku se nalaze i šef Operaciono-komunikacionog centra u Sektoru za operativnu podršku SIPA i član Komisije za unapređenje policijskih službenika Halida Pašalić, vodeći istražilac Odsjeka za sprečavanje i otkrivanje organizovanog kriminaliteta Slađenko Čerkez, pomoćnik komandanta za operacije, bezbjednost i podršku Jedinice za specijalne operacije Jovica Mirosavljević, pomoćnik komandanta za obuku Jedinice za specijalne operacije Dalibor Milošević, šef Odsjeka za istrage Finansijsko-obavještajnog odjeljenja Dragan Andrić i šef Kriminalističko-istražnog odsjeka u regionalnoj kancelariji SIPA u Banjaluci Ljubiša Pandurević.
Prijavljeni su i šef Kriminalističko-istražnog odsjeka regionalne kancelarije Tuzla Jusuf Avdispahić, šef Odsjeka za unutrašnje istrage Aleksandar Tegeltija, vodeći istražilac Kriminalističko-istražnog odsjeka regionalne kancelarije Mostar Ervin Pavlović, vodeći istražilac u Odsjeku za istrage Sektora za istraživanje ratnih zločina Vesna Stevanović, šef Odsjeka za istraživanje ratnih zločina u regionalnoj kancelariji Tuzla i istražilac u Odsjeku za istrage Sektora za istraživanje ratnih zločina Dženana Omerhodžić.
Među prijavljenima je i Goran Zubac, bivši osuđeni direktor SIPA-e, a koji je većinu gore navedenih nagrađivao rukovodnim pozicijama, jer su bili poslušni. Tako su nakon spektakularnih hapšenja Šemsudina Mehmedovića i Živka Budimira naprasno napredovali pojedini uposlenici SIPA-e, a što će istraga Tužilaštva i pokazati. (acz)