Potpisivanje saradnje između Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine i Evropskog policijskog ureda (EUROPOL) u direktnoj je suprotnosti za bh. zakonima. Ali, ne samo to. Radi se i novom koraku ka razgradnji institucija Bosne i Hercegovine i jačanju pozicije entiteta, tvrde izvori Patrie iz Ministarstva sigurnosti.
Ovaj sporazum trenutno se nalazi na odobrenju u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine. Sa Evropskim policijskim uredom trebala bi sarađivati Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH (DKPT), a ne Ministarstvo sigurnosti. Tako je definisano i Ustavom Bosne i Hercegovine, Članom 3. Umjesto Direkcije, sada se odjednom u igru ubacilo Ministarstvo sigurnosti BiH.
Prvi čovjek DKPT-a Mirsad Vilić o ovom skandalu šuti već sedmicama. U telefonskom razgovoru sa novinarima Patrije poručio je da će saradnja Ministarstva i Europola biti protuzakonita. No, javno se nikada nije želio oglasiti po ovom pitanju. Indikativno je zbog čega šuti Vilić. Zbog čijih interesa dopušta razgradnju institucija Bosne i Hercegovine. Konačno, da li je Vilić već žrtvovao uposlenike Odsjek za saradnju s EUROPOL-om, koji djeluje pri Direkciji za kordinaciju policijskih tijela BiH? Šta će biti sa ovim Odsjekom nakon što zaživi saradnja Ministarstva i Europola?
Agencija Patria otkrila je nedavno kako Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, odnosno predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović nije dao saglasnost Ministarstvu sigurnosti BiH da potpiše saradnju sa EUROPOL-om dok saglasnost za to prvo ne daju ministri unutrašnjih poslova iz svih deset kantona u Federaciji BiH. Takva odluka Čovića izazvala je niz oštrih reakcija u bh. javnosti. Niko ne želi da kantoni vode međunarodnu politiku Bosne i Hercegovine.
Međutim, činjenice govore da pravo pitanje u cijeloj priči oko saradnje između BiH i EUROPOL-a leži u posve drugoj, mnogo važnijoj stvari - da li Ministarstvo sigurnosti uopće treba komunicirati sa EUROPOL-om?!
Stručnjaci tvrde da Ministarstvo sigurnosti ne može obavljati ovaj važan posao u ime Bosne i Hercegovine! To su nadležnosti Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH.
Prema Ustavu BiH država je nadležna za provođenje odredbi međunarodnih krivično-pravnih propisa, u šta se ubrajaju i odredbe o pružanju međunarodne krivično-pravne pomoći u čiji sadržaj ulazi i međunarodna policijska saradnja. Institucionalno se međunarodna policijska saradnja odvija putem organizacija međunarodne policijske saradnje (Interpol, Europol, Selec, Frontex...)
Vijeće ministara BiH donijelo je odluku prema kojoj u Ministarstvu sigurnosti BiH osnivaju privremeno tijelo za saradnju Vijeća ministara sa EUROPOL-om. Ovo tijelo čine svi predstavnici policija iz entiteta, kantona, Distrikta Brčko i niz drugih predstavnika...
Zakonom o ministarstvima i drugim tijelima iz 2003. godine ova odluka trebala je biti poništena, odnosno, Zakon naleže da „ured za saradnju s Interpolom i Ministarstva sigurnosti prelazi u Direkciju, a novoformirani sektor dobio je nazvan Sektor za međunarodnu operativnu policijsku saradnju.
Od tog datuma svi poslovi međunarodne operativne saradnje su u nadležnosti isključivo Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH. Direkcija je čak osnovala i poseban sektor za međunarodnu policijsku saradnju i ured za saradnju sa EUROPOL-om.
Stoga, tumače pravnici za Patriju, svaka buduća saradnja između Ministarstva sigurnosti BiH i EUROPOL-a bit će nezakonita, sa aspekta važećih zakona Bosne i Hercegovine.
Vlastima iz RS ova pozicija Bosne i Hercegovine itekako odgovara. Njima je od strateške važnosti da kontakt tačka sa EUROPOL-om ne bude državna agencija već nekakav privremeni odbor Vijeća ministara.
Ispunjene su i želje lidera HDZ-a BiH Dragana Čovića jer je kantonima dozvoljeno da vode međunarodnu politiku zemlje. Bošnjački lideri koji se predstavljaju kao jedini istinski zaštitnici Bosne i Hercegovine prešutno odobravaju ovakav scenarij.